Na hlavný obsah

Tehotenské štipendium už vyplatili viac ako 600 študentkám. Kto má naň nárok?

Ide o žiačky vysokých a stredných škôl.

Tehotenské štipendium už vyplatili viac ako 600 študentkám. Kto má naň nárok?
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vláda doteraz vyplatila tehotenské štipendium viac ako 600 študentkám, a to v celkovej výške takmer 160 000 eur. Oznámilo to v piatok (16. 7.) ministerstvo školstva. Výška tohto štipendia je legislatívne stanovená na 200 eur mesačne.

Rezort pripomenul, že tehotenské štipendium má slúžiť predovšetkým na pokrytie zvýšených výdavkov spojených so zdravotným stavom stredoškolskej alebo vysokoškolskej študentky.

Určené je však aj na zabezpečenie špeciálnych materiálnych potrieb a na prípravu narodenia dieťaťa, ako sú výdavky na stravu či ošatenie.

Kto má na štipendium nárok?

Tehotná študentka vysokej školy alebo plnoletá žiačka strednej školy, ktorá má trvalý pobyt na Slovensku. Štipendium sa priznáva na základe písomnej žiadosti žiačky alebo študentky.

V žiadosti musí byť lekárske potvrdenie o tom, že sa začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a potvrdenie Sociálnej poisťovne, že jej nevznikol nárok na výplatu tehotenského.

O priznaní tehotenského štipendia študentke vysokej školy rozhoduje rektor alebo, ak to ustanoví štatút vysokej školy, dekan fakulty. V prípade žiačky strednej školy ho priznáva riaditeľ školy.

Tehotenské štipendium sa vypláca aj počas letných prázdnin, čiže aj v júli a v auguste.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika