Na hlavný obsah

Turecko odsúdilo rozhodnutie súdu EÚ o zákaze náboženských symbolov na pracovisku

Vidia v tom islamofóbiu, rasizmus a prejavy nenávisti.

Turecko odsúdilo rozhodnutie súdu EÚ o zákaze náboženských symbolov na pracovisku
Ženy v hidžáboch na pracovisku. Foto: pexels.com

Turecko v nedeľu (18. 7.) slovne odsúdilo štvrtkové (15. 7.) rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktoré zamestnávateľom povoľuje zakázať zamestnancom nosiť moslimskú šatku a ďalšie symboly spájané s náboženstvom. Informovala o tom agentúra AP.

„Rozhodnutie o šatkách na pracovisku je ďalším úderom proti právam moslimských žien,“ napísal na sociálnej sieti hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. Dodal, že toto rozhodnutie bude vyhovovať štváčom proti islamu v Európe.

Súdny dvor EÚ vo štvrtok rozhodol, že zákaz nosiť na pracovisku akúkoľvek viditeľnú formu vyjadrenia politického, filozofického alebo náboženského presvedčenia môže byť odôvodnený potrebou zamestnávateľa prezentovať sa neutrálnym spôsobom voči klientom alebo zabrániť sociálnym konfliktom.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Európu ovláda „islamofóbia, rasizmus a prejavy nenávisti“, ktorých miera narastá, ignoruje náboženskú slobodu a vytvára priestor a právne východiská pre diskrimináciu.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana opakovane kritizovala západné inštitúcie v súvislosti s údajnými útokmi na práva moslimských občanov, píše AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet