Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko chcú byť členmi EÚ, potvrdili to na samite v Batumi

Krajiny chcú mať európsku budúcnosť.

Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko chcú byť členmi EÚ, potvrdili to na samite v Batumi
Snímka zo stretnutia v Batumi. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident a prezidentky Gruzínska a Moldavska sa v pondelok (19. 7.) stretli s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom s cieľom dosiahnuť pokrok v úsilí stať sa členskými krajinami Európskej únie. Michel tento samit označil za „dôležitý míľnik“, píše agentúra AFP.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, moldavská prezidentka Maia Sanduová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa s predsedom Európskej rady stretli v gruzínskom meste Batumi, ktoré leží na pobreží Čierneho mora.

Tieto tri krajiny v máji založili spoločný diplomatický formát s cieľom dosiahnuť pokrok vo svojom úsilí o členstvo v EÚ, pripomína AFP.

Michel povedal, že EÚ sľubuje investičný balík vo výške 2,3 miliardy eur, ktorý má „potenciál“ zmobilizovať až 17 miliárd eur na verejné a súkromné investície v oblasti východnej Európy.

„Táto výrazná podpora zo strany Európskej únie potvrdzuje strategickú dôležitosť, ktorú partnerstvu s vami prikladáme,“ povedal.

Trojica lídrov na konci samitu podpísala spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali spolupracovať v záujme „európskej budúcnosti“ svojich krajín. Pre európsku integráciu podľa nich pre ich krajiny „neexistuje žiadna iná alternatíva“. „Túto zvrchovanú voľbu nemôže ovplyvniť žiadna tretia strana,“ uviedli.

Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina v roku 2014 v bruselskom sídle EÚ podpísali asociačné zmluvy s EÚ. Ministri zahraničných vecí týchto troch krajín v roku 2019 prijali vyhlásenie o európskej integrácii, čím potvrdili svoj zámer požiadať o členstvo v EÚ, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet