Na hlavný obsah

Ústavný súd pozastavil účinnosť časti vyhlášky úradu verejného zdravotníctva

Ide o výnimku pre zaočkovaných jednou dávkou.

Ústavný súd pozastavil účinnosť časti vyhlášky úradu verejného zdravotníctva
Kontrola na hraniciach. Foto: SITA

Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok (27. 7.) plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí.

TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚS SR. Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

„Pozastavuje účinnosť paragrafu 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla 2021,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Ide o výnimku, na základe ktorej nemuseli byť v 14-dňovej karanténe ľudia, ktorí sú zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Podľa paragrafu 9 ju mohli predčasne ukončiť obdržaním negatívneho výsledku PCR testu, ktorý je možné vykonať už v prvý deň izolácie.

Návrhu na pozastavenie účinnosti vo zvyšnom rozsahu súd nevyhovel.  

„Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného sudu SR. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Na Ústavný súd (ÚS) SR sa opätovne obrátila opozícia 19. júla. Vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, považuje za protiústavnú. Podanie podporil Smer-SD i nezaradení poslanci mimoparlamentného Hlasu-SD.

Smer podľa vyjadrení hovorcu strany Jána Mažgúta rozhodnutie súdu víta. „Vítame rozhodnutie ÚS SR prijať náš podnet na ďalšie konanie, čím jasne deklaruje, že problém vo vydávaní vyhlášok ÚVZ je. Veríme, že ÚS SR podanie dôkladne posúdi a nakoniec rozhodne v prospech ústavnosti,“ oznámil.

Vyhláška ÚVZ zo 16. júla by onlineeditori on Scribd

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko