Na hlavný obsah

Ústavný súd rozhodol: Referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou

Referendum sa tak nemôže konať.

Ústavný súd rozhodol: Referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou
Detail krabice s podpísanými petičnými hárkami za referendum o predčasných voľbách. Foto: SITA

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu (7. 7.) rozhodol, že referendum s otázkou „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do národnej rady vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“ nie je v súlade s Ústavou SR. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Referendum sa tak nemôže konať.

„V rozpore s ústavou a princípmi všeobecnosti právnych noriem a deľby štátnej moci by totiž predmet referenda jednorazovo a pre konkrétny prípad obchádzal ústavné články, v zmysle ktorých je volebné obdobie Národnej rady štvorročné a NR SR rozpúšťa prezident SR,“ zdôvodnil rozhodnutie Fiačan.

Pozrite si reportáž RTVS o histórii referend na Slovensku:

Ak by ÚS pripustil takéto prelamovanie všeobecných ústavných pravidiel, tak by podľa Fiačana otvoril cestu k takým zásahom do ústavy, prostredníctvom ktorých by bolo možné odstrániť bariéry chrániace občanov pred zneužitím štátnej moci.

Kedykoľvek by bolo jednorazovo možné rušiť rozhodnutia štátnych orgánov, zasahovať do ich zloženia, meniť ich právomoc, ako aj ustanovené pravidlá ich činnosti a vzájomných vzťahov,“ doplnil.

Vysvetlil, že otázku skrátenia volebného mandátu poslancov by bolo možné riešiť „ak by ústava pripúšťala, že je možné skrátiť volebné obdobie alebo to, že každé volebné obdobie nie je štvorročné,“ poznamenal. Sudkyňa Jana Baricová dodala, že riešenie takejto otázky by bolo možné, ak by to parlament zakomponoval do ústavy.

Referendum o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády inicioval opozičný Smer-SD a rovnako aj mimoparlamentný Hlas-SD a neparlamentná SNS. Začiatkom mája odovzdali do Prezidentského paláca približne 585 816 podpisov. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok 3. mája. 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová 12. mája oznámila, že v otázke referenda za predčasné parlamentné voľby sa obráti na ÚS. Požiadala ho, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.

Prinášame vám reakcie na rozhodnutie Ústavného súdu.

Strana SaS: „Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR. Boli sme však pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať.“

Eduard Heger (OĽANO), premiér: Ako zástanca právneho štátu rozhodnutie ÚS rešpektujem. Som rád, že sa táto otázka vyriešila a Slovensko má aj v tejto téme jasné pravidlá. Ohlásené snahy opozície o zmenu ústavy jasne ukazujú, že sa nevedia zmieriť s výsledkom demokratických volieb.“

Peter Pellegrini, poslanec NRSR a predseda strany Hlas-SD: „Ústavný súd zlyhal v procese budovania právneho a demokratického štátu. Rozhodnutie ÚS považujem za nemorálne preto, že ním potláča akúkoľvek slobodnú aktivitu ľudí aj do budúcnosti. Vyzývam vládnu koalíciu, aby v parlamente podporila taký návrh ústavného zákona, ktorý umožní ľuďom prostredníctvom referenda skrátiť volebné obdobie parlamentu.“

Juraj Šeliga, poslanec NR SR a podpredseda strany Za ľudí: „S rozhodnutím Ústavného dôvodu sa plne stotožňujem a som rád, že súd túto otázku vyriešil jednoznačne. Týmto rozhodnutím sme sa vyhli potenciálne desiatkam referend, ktoré sú nielen drahé, ale v prípade skrátenia volebného obdobia môžu významne znížiť legitimitu a kontinuitu politík jednotlivých vlád.“

Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Za ľudí: „Myslím si, že je dobré, že poznáme rozhodnutie Ústavného súdu SR k otázke predčasných volieb. Niekto sa teší z výsledku, niekto môže byť z neho sklamaný. Považujem však za odsúdeniahodné, ak politici, ktorým sa nepáči rozhodnutie ÚS, ľudí vyzývajú k nepokojom a k nerešpektovaniu rozhodnutia ÚS. Ak by sme naozaj chceli upraviť predčasné voľby cestou referenda v ústave, treba k tomu vážnu debatu, za akých podmienok je to na mieste, rešpektujúc aj rozhodnutie ústavného súdu.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko