Na hlavný obsah

V Českej republike prekročili hranicu štyroch miliónov zaočkovaných

Len za stredu pribudlo takmer 70 000 plne zaočkovaných.

V Českej republike prekročili hranicu štyroch miliónov zaočkovaných
Na snímke očkovanie proti koronavírusu v očkovacom centre v Prahe. Foto: TASR/AP

V Česku majú ukončené očkovanie proti covidu už štyri milióny osôb. Len za stredu pribudlo 68 857 ľudí po druhej dávke, vyplýva zo štvrtkových (15. 7.) údajov ministerstva zdravotníctva, informoval webový spravodajský portál Novinky.cz.

Väčšina očkovaných (takmer 82 percent) dostala vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech, vyše osem percent očkovaných dostalo vakcínu od firiem AstraZeneca a Moderna. Zhruba jedno percento pripadá na očkovaciu látku spoločnosti Janssen.

Sedemdňový priemer vykonaných očkovaní sa aktuálne pohybuje na úrovni 76 000. V stredu (14. 7.) aplikovali 91 278 vakcín. Oproti koncu júna je zrejmé, že rýchlosť očkovania sa mierne spomalila. Vláda sa snaží verejnosť motivovať otváraním očkovacích miest, kam je možné prísť bez predchádzajúcej registrácie.

Po náraste počtu novo odhalených prípadov počas uplynulých týždňov klesla v stredu priemerná týždenná incidencia na 100 000 obyvateľov z 15,64 na 15,53.

Najhoršia situácia je podľa tohto ukazovateľa v Prahe. Incidencia na 100 000 ľudí je v hlavnom meste na úrovni 41 prípadov. V Plzenskom kraji sa vyšplhala na 37 a nárasty možno pozorovať aj v ďalších regiónoch.

Percentuálne možno pozorovať najväčší medzitýždenný nárast v Pardubickom kraji. Incidencia tam narástla zhruba štvornásobne a dostala sa zo štyroch na 16 nových prípadov za sedem dní na 100 000 obyvateľov. Vyše dvakrát viac nákaz oproti minulému týždňu vykazujú tiež Královohradecký kraj a Úsťanský kraj.

Z 1,45 na 1,3 kleslo však reprodukčné číslo, ktoré udáva, koľko osôb môže potenciálne nakaziť človek s pozitívnym výsledkom testu – aj tak jeho hodnota signalizuje ďalšie šírenie epidémie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet