Viac než 160 neoznačených hrobov objavili v blízkosti miesta niekdajšej internátnej školy pre pôvodných obyvateľov v Kanade, uviedol v utorok (13. 7.) západokanadský kmeň Penelakut.
Ide už o štvrtý podobný nález za uplynulých niekoľko týždňov. Informuje o tom agentúra AFP.
BREAKING: The Penelakut Tribe in B.C.’s Southern Gulf Islands says it has found more than 160 „undocumented and unmarked“ graves in the area, which was also once home to the Kuper Island Residential School. https://t.co/VE65DEDUNw
— CBC British Columbia (@cbcnewsbc) July 13, 2021
Nezaznamenané a neoznačené hroby našli v rezervácii v Britskej Kolumbii. Nálezy viac než 1 000 podobných hrobov v uplynulých týždňoch vyvolali v Kanade celonárodné zúčtovanie s bolestnou minulosťou krajiny a jej politiky nútenej asimilácie pôvodného obyvateľstva.
Môže ich byť stále viac
„Je to špička ľadovca,“ uviedol v súvislosti s najnovším nálezom bývalý viceprezident Únie náčelníkov Indiánov Britskej Kolumbie Bob Chamberlin. Podľa jeho odhadov sa stále nenašli ďalšie desiatky takýchto neoznačených hrobov.
„Mám zlomené srdce pre kmeň Penelakut a pre ďalšie pôvodné komunity v krajine,“ povedal reportérom v utorok kanadský premiér Justin Trudeau.
Internátna škola pre pôvodných obyvateľov na ostrove Penelakut západne od mesta Vancouver prijímala študentov z radov pôvodného obyvateľstva Kanady od 19. storočia až do roku 1975, pripomína agentúra AP.
Kultúrna genocída
Najnovší objav prišiel krátko po tom, čo v Kanade odkryli tri podobné hrobové miesta. V júni sa v Britskej Kolumbii našli pozostatky zhruba 215 detí v meste Kamploops. Nasledovali nálezy 751 neoznačených hrobov v provincii Saskatchewan a 182 ďalších v meste Cranbrook na juhovýchode Britskej Kolumbie.
Každý objav oživuje históriu v súvislosti s traumou, ktorú utrpelo podľa odhadov 150 000 detí pôvodného obyvateľstva, ktoré odtrhli od rodín, jazyka a kultúry, pripomína AFP.
Až do roku 1990 takéto deti nútili zapisovať do 139 internátnych škôl po celej krajine. Viacero z nich vystavili zlému zaobchádzaniu či sexuálnemu zneužívaniu a viac než 4 000 ich zomrelo na školskej pôde, uviedla
Vyšetrovacia komisia dospela k záveru, že kanadská vláda sa podieľala na „kultúrnej genocíde“.
V roku 2008 sa vtedajší premiér Stephen Harper v mene kanadského ľudu za internátne školy určené pre pôvodných obyvateľov ospravedlnil.