Na hlavný obsah

V Kanade objavili ďalších vyše 160 neoznačených hrobov blízko internátnej školy

Dovedna sa ich našlo už vyše 1 300.

V Kanade objavili ďalších vyše 160 neoznačených hrobov blízko internátnej školy
Vlajky a svetlá označujú miesta, kde radar odhalil 751 neoznačených hrobov. Foto: SITA/AP

Viac než 160 neoznačených hrobov objavili v blízkosti miesta niekdajšej internátnej školy pre pôvodných obyvateľov v Kanade, uviedol v utorok (13. 7.) západokanadský kmeň Penelakut.

Ide už o štvrtý podobný nález za uplynulých niekoľko týždňov. Informuje o tom agentúra AFP.

Nezaznamenané a neoznačené hroby našli v rezervácii v Britskej Kolumbii. Nálezy viac než 1 000 podobných hrobov v uplynulých týždňoch vyvolali v Kanade celonárodné zúčtovanie s bolestnou minulosťou krajiny a jej politiky nútenej asimilácie pôvodného obyvateľstva.

Môže ich byť stále viac

„Je to špička ľadovca,“ uviedol v súvislosti s najnovším nálezom bývalý viceprezident Únie náčelníkov Indiánov Britskej Kolumbie Bob Chamberlin. Podľa jeho odhadov sa stále nenašli ďalšie desiatky takýchto neoznačených hrobov.

„Mám zlomené srdce pre kmeň Penelakut a pre ďalšie pôvodné komunity v krajine,“ povedal reportérom v utorok kanadský premiér Justin Trudeau.

Internátna škola pre pôvodných obyvateľov na ostrove Penelakut západne od mesta Vancouver prijímala študentov z radov pôvodného obyvateľstva Kanady od 19. storočia až do roku 1975, pripomína agentúra AP.

Kultúrna genocída

Najnovší objav prišiel krátko po tom, čo v Kanade odkryli tri podobné hrobové miesta. V júni sa v Britskej Kolumbii našli pozostatky zhruba 215 detí v meste Kamploops. Nasledovali nálezy 751 neoznačených hrobov v provincii Saskatchewan a 182 ďalších v meste Cranbrook na juhovýchode Britskej Kolumbie.

Každý objav oživuje históriu v súvislosti s traumou, ktorú utrpelo podľa odhadov 150 000 detí pôvodného obyvateľstva, ktoré odtrhli od rodín, jazyka a kultúry, pripomína AFP.

Až do roku 1990 takéto deti nútili zapisovať do 139 internátnych škôl po celej krajine. Viacero z nich vystavili zlému zaobchádzaniu či sexuálnemu zneužívaniu a viac než 4 000 ich zomrelo na školskej pôde, uviedla

Vyšetrovacia komisia dospela k záveru, že kanadská vláda sa podieľala na „kultúrnej genocíde“.

V roku 2008 sa vtedajší premiér Stephen Harper v mene kanadského ľudu za internátne školy určené pre pôvodných obyvateľov ospravedlnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet