Na hlavný obsah

V Únii začali platiť covidové certifikáty

Členské štáty majú na zavedenie systému čas do 12. augusta.

V Únii začali platiť covidové certifikáty
Na snímke mobilná aplikácia GreenPass. Foto: TASR

Vo štvrtok 1. júla začali v Európskej únii platiť digitálne covidové certifikáty EÚ, ktoré obsahujú údaje o očkovaní proti koronavírusu, teste alebo o prekonaní covidu.

Ako píše Európska komisia na svojej oficiálnej stránke ec.europa.eu, členské štáty majú na zavedenie systému vydávania týchto tzv. zelených pasov čas do 12. augusta.

Slovensko certifikáty v digitálnej forme už vydáva, ľudia o ne môžu požiadať na webovej stránke korona.gov.sk.

Na snímke web NCZI, na ktorom je možné požiadať o digitálny covidový preukaz. Foto: covidforms.nczisk.sk
Foto: covidforms.nczisk.sk

Na ich získanie potrebujete číslo mobilného telefónu, COVID-19-PASS a tiež rok narodenia. Po overení mobilného čísla a mailu si budete môcť certifikáty stiahnuť.

Po stiahnutí aplikácie GreenPass (Google Play alebo App Store) od Slovensko IT si ich pomocou QR kódu budete vedieť dostať do mobilného telefónu.

Celoúnijná platnosť

Aj papierová aj digitálna forma pasu sú zadarmo a majú QR kód, ktorý obsahuje predmetné informácie. Tie sú uvedené v angličtine aj v národnom jazyku vydávajúcej krajiny. Pasy platia na celom území Únie. Na držiteľa covidového certifikátu by sa v princípe nemali vzťahovať opatrenia obmedzujúce slobody pohybu, uvádza EK.

„Členské štáty by nemali uvaliť ďalšie cestovné obmedzenia na držiteľov certifikátu, pokiaľ to nie je nevyhnutné a primerané na ochranu verejného zdravia,“ píše EK.

O vakcínach rozhodujú štáty

V prípade, že je zavedenie takýchto obmedzení nevyhnutné, je členský štát povinný o tom informovať EK a ostatné štáty a zdôvodniť im svoje rozhodnutie, približuje EK.

Jednotlivé krajiny však môžu neprijať osvedčenia o zaočkovaní vakcínami, ktoré neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA). Členské štáty sa taktiež môžu samé rozhodnúť, či budú certifikát akceptovať už po jednej dávke očkovacej látky, alebo až po plnom zaočkovaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko