Na hlavný obsah

V zásielke banánov v Rumunsku objavili vyše 500 kilogramov kokaínu

Dorazili z Kolumbie.

V zásielke banánov v Rumunsku objavili vyše 500 kilogramov kokaínu
Ilustračné foto - kokaín Foto: TASR/AP

Rumunské úrady vo štvrtok (29. 7.) oznámili, že zhabali 503 kilogramov kokaínu, ktorý objavili vo veľkosklade ovocia a zeleniny v obci Chiajna pri hlavnom meste Bukurešť, píše agentúra AP.

Kokaín, ktorý bol ukrytý medzi 35 škatuľami s banánmi, skonfiškovali v pondelok 26. júla a jeho odhadovaná hodnota na čiernom trhu je zhruba 25 miliónov eur, uviedla rumunská kriminálna agentúra špecializovaná na boj proti organizovanému zločinu.

„Vyšetrovaním sa zistilo, že príslušné množstvo kokaínu dorazilo na územie Rumunska so zásielkou približne 20 ton banánov z Kolumbie, ktorá bola zakúpená od štátu Európskej únie,“ uviedla zmienená agentúra. V prípade sa začne trestné stíhanie.

V roku 2019 rumunské úrady zaistili na prevrátenom člne v delte Dunaja v meste Sfantu Gheorghe na východe krajiny viac ako tonu kokaínu, ktorý mal podľa odhadov na čiernom trhu hodnotu 300 miliónov eur.

Na pobreží Tonga vyplavilo kokaín za vyše milión dolárov

Na pobrežie tichomorského ostrovného štátu Tonga vyplavilo vo štvrtok kokaín, ktorého množstvo  má na čiernom trhu hodnotu viac ako milión dolárov. Polícia kvôli podobným balíkom tejto nelegálnej drogy prehľadáva aj neďaleké pobrežie. Informovala o tom agentúra AFP.

Drogy objavili na pobreží obyvatelia skupiny ostrovov Vava’u a odovzdali ich úradom. Zástupca policajného komisára Halatoa Taufa uviedol, že po tomto náleze polícia spolupracuje s námornými silami na prehľadávaní niektorých oblastí.

Ako pripomenula AFP, v roku 2012 bol na vzdialenom atole objavený vrak jachty, na ktorej palube sa našiel kokaín v hodnote 120 miliónov dolárov. V roku 2017 francúzske námorníctvo zase v blízkosti vôd štátu Tonga zadržalo jachtu s kokaínom v hodnote 100 miliónov dolárov.

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) zaradil ostrovný štát Tonga medzi krajiny „znevýhodnené geografickou polohou“, pretože leží na trase, ktorú používajú výrobcovia nelegálnych drog v Ázii a Južnej Amerike na to, aby sa dostali na čierne trhy v Austrálii a na Novom Zélande.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet