Na hlavný obsah

Viac ako polovica dospelých v EÚ je už zaočkovaná proti koronavírusu

Únia si na leto stanovila cieľ 70 %.

Viac ako polovica dospelých v EÚ je už zaočkovaná proti koronavírusu
Na snímke ľudia čakajúci pred veľkokapacitným očkovacím centrom na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave. Foto: TASR

Európska únia vo štvrtok 22. júla oznámila, že úplne zaočkovaných je 200 miliónov Európanov – vyše polovica dospelých obyvateľov.

EÚ však ešte nedosiahla cieľ 70-percentnej zaočkovanosti, stanovený pre toto leto, informovala tlačová agentúra AFP.

Hovorkyňa Európskej komisie Dana Spinantová novinárom povedala, že na základe najnovších údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) „je 54,7 percenta dospelých obyvateľov úplne zaočkovaných buď dvoma dávkami alebo jednou dávkou v prípade vakcíny Johnson & Johnson“.

„V EÚ máme 68,4 percenta dospelých, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny,“ dodala hovorkyňa eurokomisie.

„Teraz patríme k regiónom sveta, ktoré očkujú najviac. Je však dôležité, aby tento vývoj pokračoval vyváženejším spôsobom, lebo potom nebudú vznikať izolované oblasti, kde sa koronavírus môže šíriť a mutovať,“ upozornila Spinantová.

Očkovanie v EÚ sa začalo pomalšie než v Británii a Spojených štátoch, a to pre nedostatočné dodávky vakcín, čo v prvých mesiacoch tohto roka vyvolávalo ostrú kritiku, pripomína AFP.

Európska komisia, ktorá koordinovala objednávky vakcín pre 27 členských štátov, čelila mnohým sťažnostiam.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová 10. júla oznámila, že EÚ má dostatok dávok na zaočkovanie „najmenej 70 percent dospelého obyvateľstva, čo sa dá dosiahnuť už tento mesiac“.

Podľa oficiálnych údajov zhromaždených agentúrou AFP podali ľuďom v EÚ niečo vyše 440 miliónov dávok. To je 98,4 dávky na 100 obyvateľov, pričom v USA pripadá na 100 obyvateľov 102,4 dávky.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet