V roku 2020 vyprodukoval každý občan Slovenskej republiky v priemere 446 kilogramov (kg) odpadu, čo je o 53 kg viac, ako je priemerná hodnota v rokoch 2015-2019. Celkovo domácnosti na Slovensku vyprodukovali 2,43 milióna ton komunálneho odpadu. RTVS o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Najviac odpadu v priemere na jedného obyvateľa vyprodukovali v Trnavskom kraji (584 kg), nasledujú Bratislavský (531 kg) a Nitriansky (521 kg). V Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji toto číslo neprevýšilo hodnotu 400 kg.
Miera separácie odpadu postupne rastie. „Na Slovensku sa však postupne zvyšuje miera vytriedeného odpadu, vlani podiel vytriedených zložiek dosiahol 29 %, pričom ešte pred desiatimi rokmi sa pohyboval len okolo 7 %,“ priblížila Libuša Kolesárová, riaditeľka sekcie podnikových štatistík ŠÚ SR.
Zlepšuje sa miera skládkovania …
Viac ako polovicu (54,4 %) separovaného odpadu za vlaňajšok predstavujú kovy a obaly z kovov, výrazne nižšie zastúpenie majú papier (14,4 %), sklo (11,2 %) a plasty (9,8 %).
Postupne sa zlepšuje aj miera skládkovania. Kým pred piatimi rokmi na skládky putovalo takmer 70 % komunálneho odpadu, vlani sa táto hodnota – vôbec po prvýkrát v histórii SR – dostala pod 50 %. Najlepšie sú na tom z tohto hľadiska Bratislavský kraj, kde na skládkach končí štvrtina komunálneho odpadu, a Košický kraj, kde je to tretina.
… i miera recyklácie
„Dôvodom je skutočnosť, že v týchto dvoch regiónoch sa okrem recyklácie odpad zhodnocuje spaľovaním. V Bratislavskom kraji sa spaľuje (energeticky zhodnocuje) takmer 30 % odpadu a v Košickom kraji 27 %,“ dopĺňa ŠÚ SR.
Rastie aj miera recyklácie, v roku 2020 sa zrecyklovalo 44 % odpadov, pred piatimi rokmi to pritom nebolo ani 15 %. „Najviac odpadu recykloval vlani Trnavský kraj (47,2 %) a najmenej Košický kraj (39,4 %),“ uviedli štatistici.
Najväčšiu časť komunálneho odpadu tvoril zmesový odpad, a to 47 %.