Na hlavný obsah

WHO upozorňuje: Delta je varovaním pred ešte nebezpečnejšími mutáciami

Svetová zdravotnícka organizácia podčiarkla dôležitosť opatrení.

WHO upozorňuje: Delta je varovaním pred ešte nebezpečnejšími mutáciami
Ind kráča okolo chodníka, na ktorom je nakreslená delta mutácia koronavírusu. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok (30. 7.) zdôraznila, že delta variant koronavírusu je varovaním, ktoré má podnietiť rýchlu reakciu pred tým, ako sa objavia nebezpečnejšie mutácie. Informovala o tom agentúra AFP.

Vírus sa vyvíja

„Delta je varovaním, že vírus sa vyvíja, ale je aj výzvou konať – urobiť niečo skôr, ako sa objavia nebezpečnejšie varianty,“ vyhlásil v piatok na brífingu v Ženeve riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie Mike Ryan.

Zdôraznil, že delta variant zastavia „rovnaké opatrenia, aké sme použili predtým, najmä ak pridáme očkovanie“. Uviedol, že treba „tvrdo pracovať, pretože vírus sa stal účinnejším a rýchlejším“.

Zároveň pripomenul, že naďalej účinné sú všetky doteraz prijaté a používané opatrenia proti šíreniu covidovej nákazy, lebo „znižujú prenos“. Ide o fyzické rozstupy, nosenie rúšok, hygienu rúk a obmedzenie času tráveného s vyšším počtom ľudí v zle vetraných priestoroch.

Technická riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre reakciu na COVID-19 Maria Van Kerkhoveová na brífingu uviedla, že delta variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Indii, sa najviac prenáša medzi ľuďmi, ktorí sa združujú. WHO podľa jej slov nemá vedecký dôkaz o tom, že by sa delta variant zameriaval osobitne na deti.

Delta je infekčnejšia

Variant delta bola doteraz zistený v 132 krajinách a je infekčnejší ako predchádzajúce varianty koronavírusu vrátane tých, ktoré boli označené za „vyvolávajúce znepokojenie“.

Van Kerkhoveová informovala, že vedci sa teraz snažia lepšie pochopiť „dynamiku delty a prečo je prenosnejšia“.

„Existovali nejaké náznaky, že (niektoré) varianty cielia konkrétne na deti, ale v skutočnosti to tak nie je. To, čo vidíme, je, že varianty sa zamerajú na tých, ktorí sa sociálne miešajú,“ povedala Van Kerkhoveová.

„Vidíme, že varianty, ktoré kolujú, infikujú ľudí, ak neprijmú náležité opatrenia,“ upozornila s odkazom na napr. fyzické odstupy či vyhýbanie sa zhromažďovaniu v zle vetraných, preplnených vnútorných priestoroch.

WHO tiež podľa AFP zverejnila plány, v ktorých podrobne opisuje spôsoby, ako je možné bezpečne otvoriť školy a dosiahnuť, aby aj zostali otvorené. Predpokladom pre to je obmedziť komunitný prenos, zdôraznila Van Kerkhoveová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet