Na hlavný obsah

Za vystúpenie bez rúška dostal Václav Klaus pokutu 8 000 českých korún

Proti verdiktu chce podať správnu žalobu.

Za vystúpenie bez rúška dostal Václav Klaus pokutu 8 000 českých korún
Na snímke vpravo na pódiu bývalý prezident Václav Klaus na proteste proti koronavírusovým opatreniam.

Bývalý český prezident Václav Klaus musí zaplatiť pokutu 8 000 českých korún (zhruba 311 eur) za vlaňajšie vystúpenie bez rúška pred Obecným domom v Prahe.

Pokutu právoplatne potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré odmietlo Klausovo odvolanie. Exprezident musí zaplatiť aj ďalších 1 000 korún ako trovy konania, informovala v piatok (16. 7.) spravodajská televízia ČT24.

Televízia uvádza, že informáciu zistila z písomného rozhodnutia ministerstva zdravotníctva. Výška pokuty je o niečo nižšia, než ju pôvodne stanovila pražská hygienická stanica. Tá trvala na desaťtisícovej pokute. Informáciu potvrdil Klausov právnik Zdeněk Koudelka. Klaus podá proti verdiktu správnu žalobu na Mestskom súde v Prahe.

Klaus prišiel vlani 28. októbra pred Obecný dom uctiť si pamiatku vzniku Československa. Pri pamätnej doske vystúpil s prejavom, v ktorom kritizoval vládne opatrenia proti koronavírusu. Na akcii nemal napriek vládnym opatreniam nasadené rúško.

Po uverejnení záberov z udalosti v médiách sa prípadom začala zaoberať polícia, ktorá ho následne poslala na riešenie pražskej hygienickej stanici. Tá bývalému prezidentovi v januári udelila pokutu 10 000 korún za porušenie mimoriadnych opatrení.

Klaus s pokutou nesúhlasil a podal proti rozhodnutiu odvolanie. V ňom požadoval zastavenie priestupkového konania. V marci ale hygiena svoje rozhodnutie potvrdila. Klaus sa preto obrátil s odvolaním na ministerstvo zdravotníctva, ktoré ale teraz jeho námietky definitívne odmietlo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet