Na hlavný obsah

Žilinka apeluje na ústavný súd, aby neodkladal rozhodnutie o pandemických vyhláškach

Na súde inicioval preverenie zákonnosti ich vydávania.

Žilinka apeluje na ústavný súd, aby neodkladal rozhodnutie o pandemických vyhláškach
Na snímke generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje za nevyhnutné bezodkladné rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v súvislosti s vydávaním vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. V sobotu (10. 7.) to uviedol na sociálnej sieti.

„Ak má byť právo nástrojom zvládnutia a prekonania pandémie COVID-19, nemôže byť dlhodobo proces tvorby právnych noriem ÚVZ a ich aplikácia predmetom pochybností o ich zákonnosti a ústavnosti,“ vyhlásil Žilinka.

Spresnil, že využil ako generálny prokurátor oprávnenie a návrhom z 18. marca na ÚS SR inicioval preskúmanie „súladu ustanovení zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, oprávňujúcich ÚVZ vydávať všeobecne záväzné právne predpisy označené názvom ,vyhláška´“.

Poukázal na to, že sa tak deje bez riadneho legislatívneho procesu, pripomienkového konania vykonaného na portáli, dôvodovej správy normy a bez ich vyhlásenia v zbierke zákonov, ale len vo Vestníku vlády SR – publikačnom prostriedku pre miestnu štátnu správu.

Žiada odpovede na zásadné otázky

Takéto publikovanie podľa Žilinku nemožno považovať za „publikáciu vo formálnom zmysle“.

Generálny prokurátor priblížil, že ÚS SR prijal jeho návrh na ďalšie konanie 26. mája.

„Za situácie, keď sú občania denne postavení tvárou v tvár s právnymi normami ÚVZ, ktoré zásadným spôsobom zasahujú do ich práv, považujem z hľadiska právnej istoty a stability právnych a spoločenských vzťahov za nevyhnutné, aby ÚS SR rozhodol o mnou podanom návrhu bezodkladne a dal tak jasné a uveriteľné odpovede na zásadné právne otázky,“ zhodnotil Žilinka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko