Na hlavný obsah

Austrálčanov trápi nedostatok vakcín, začnú očkovať aj Modernou

Prvý milión dávok očakávajú koncom septembra.

Austrálčanov trápi nedostatok vakcín, začnú očkovať aj Modernou
Na ilustračnej snímke vakcína Spikevax od Moderny. Foto: TASR/AP

Austrália začne na budúci mesiac očkovať proti koronavírusu vakcínou americkej spoločnosti Moderna. Informovala o tom austrálska vláda. Predseda vlády Scott Morrison v pondelok (9. 8.) uviedol, že regulátor krajiny pre očkovacie látky schválil použitie vakcíny Moderna pre dospelých ľudí.

Prvých milión dávok príde do Austrálie koncom septembra a ďalších desať miliónov krajine dodajú ešte v priebehu tohto roka, konštatoval minister zdravotníctva Greg Hunt.

O Astru Austrálčania nemajú záujem

Austrália očkuje aj vakcínou spoločnosti Pfizer, ktorej však má nedostatok. Má síce nadmerné zásoby očkovacej látky od AstraZeneca, ktorá sa v krajine vyrába, ale mnohí ľudia ju odmietajú pre mierne riziko vzniku krvných zrazenín.

Napríklad štáty Nový Južný Wales a Viktória, ktoré v niektorých mestách pre šírenie koronavírusu uplatňujú lockdowny, majú zásoby viac ako milión dávok vakcíny firmy AstraZeneca. Záujem o túto vakcínu je však malý. Uviedli to austrálske médiá.

Do pondelka bolo úplne zaočkovaných len 22 percent dospelej austrálskej populácie. Vláda predpokladá, že každému dospelému Austrálčanovi, ktorý sa chce zaočkovať, vakcíny poskytne do konca tohto roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet