Na hlavný obsah

Barteková už nebude v komisii športovcov MOV, nezvolili ju

Bola v nej deväť rokov.

Barteková už nebude v komisii športovcov MOV, nezvolili ju
Na snímke slovenská strelkyňa Danka Barteková. Foto: TASR

Slovenskú strelkyňu Danku Bartekovú v stredu (4. 8.) nezvolili opätovne do komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Barteková v nej pôsobila od roku 2012, keď ju zvolili počas OH v Londýne.

Barteková dostala 1 278 hlasov, skončila na 7. mieste. Do komisie vybrali basketbalistu zo Španielska Paua Gasola (1 888), poľskú cyklistku Maju Martynu Wloszczowskú (1 674), plavkyňu z Talianska Federicu Pellegriniovú (1 658) a japonského šermiara Jukiho Otu (1 616).

Šanca ešte existuje

„Tentoraz sme mali 31 kandidátov, zvolili len štyroch, v Londýne bolo 21 kandidátov a tiež sa volili štyria. Takže poviem na rovinu, že už v Londýne sa stal malý zázrak. Bola som z malej krajiny, ale hviezdy vtedy boli naklonené.

Teraz boli šance menšie, i keď som vsádzala na moju prácu za uplynulých osem rokov. Beriem to tak, že to nie je tragédia, ale prežívam sklamanie. No prijímam to s pokorou,“ uviedla Barteková po vyhlásení výsledkov.

Barteková má ešte šancu, že by ju do komisie mohol donominovať prezident MOV Thomas Bach. „Tá šanca je veľmi teoretická. Komisia športovcov má byť vyvážená, má tam byť balans zimných a letných športov, pohlaví. A žien z Európy je tam dosť. Takže veľmi s tým nerátam. Ak by sa to stalo, budem pozitívne prekvapená,“ dodala.

Veľká skúsenosť

Na svoju prácu v MOV by však Barteková chcela nadviazať. „Stretla som veľa ľudí z MOV a každý mi hovoril, že by bolo veľmi fajn si ma nechať medzi nimi, pretože mali asi pozitívnu skúsenosť. Chcem zostať v športovom a olympijskom hnutí. Ale ako to bude ešte neviem. Nerozmýšľala som nad tým, pre mňa bola prvoradá športová príprava.“

Tridsaťšesťročná strelkyňa uviedla, že práca v hnutí ju za uplynulých osem rokov posunula nielen pracovne, ale aj ľudsky: „Bolo to osem fantastických rokov. Bola som pri rozhodnutiach, ktoré boli náročné. Bola to veľká zodpovednosť, uvedomovala som si, že rozhodujem za športovcov. Robila som konzultácie so športovcami o pravidle 50. Bola som v pracovnej skupine, ktorá sa týkala ruského dopingu. Som rada, že som pri tom mohla byť.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport