Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bratislavská prokuratúra obvinila policajného prezidenta Kovaříka

Šéfa polície vypočuli vo štvrtok.

Bratislavská prokuratúra obvinila policajného prezidenta Kovaříka
Na snímke prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík. Foto: TASR

Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila policajného prezidenta Petra Kovaříka zo zneužívania právomocí verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Rádiožurnálu na Rádiu Slovensko to vo štvrtok (26. 8.) potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Dodal, že obvinenie súvisí s prerušeným zásahom špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý chcel zadržať obvinených Mateja Zemana a Petra Petrova.

Šéf polície bol vo štvrtok v celom prípade vypočutý ako obvinený, voči samotnému vzneseniu obvinenia podal sťažnosť.

Kovařík počas augusta uviedol, že si stojí za svojím rozhodnutím prerušiť zásah tímu inšpekcie počas akcie v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) počas zadržiavania svedkov-kajúcnikov.

Tvrdil, že vyšetrovateľka špeciálneho tímu ÚIS Diana Santusová porušila interné predpisy a nemala na zásah povolenie od kompetentnej osoby.

Zároveň zdôraznil, že o zásahu musel rozhodnúť rýchlo. Odmietol obvinenia zo strany politikov o manipulovaní s obvinenými v kauze Očistec a Dobytkár.

ÚIS koncom júla vykonal úkony v súvislosti s medializovanými kauzami. Dôvodom malo byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch.

„Môžem potvrdiť, že som si dnes prevzal obvinenie z rúk prokurátora. S obvinením absolútne nesúhlasím, vypovedal som a podal som sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. Celú vec vnímam ako pokračovanie tlaku na políciu kvôli vyšetrovaniu veľkých prípadov na NAKA,“ uviedol na sociálnej sieti v reakcii Kovařík.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) akceptuje postup krajskej prokuratúry. Zopakoval svoje slová z minulosti, že prezident PZ nezastavil činnosť tímu vyšetrovateľky ÚIS, ale len činnosť zásahovej jednotky, ako jednej z častí tímu. „Vedúca tímu ÚIS mala na vykonávanie zadržiavacích úkonov vyčlenené adekvátne sily a prostriedky Úradu inšpekčnej služby. Ich činnosť nebola rozhodnutím prezidenta žiadnym spôsobom ovplyvnená,“ napísal v stanovisku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko