Na hlavný obsah

Elegancia v pohybe a 103 titulov. Federer patrí aj v štyridsiatke medzi najlepších

Nepretržite patrí medzi elitnú desiatku.

Elegancia v pohybe a 103 titulov. Federer patrí aj v štyridsiatke medzi najlepších
Na snímke šajčiarsky tenista Roger Federer. Foto: TASR/AP

Švajčiarsky tenista Roger Federer oslavuje v nedeľu 8. augusta štyridsiatku. Vďaka tenisovým zručnostiam, elegancii či džentlmenskému vystupovaniu patrí medzi najobľúbenejších športovcov na svete. Mnohí odborníci i fanúšikovia ho považujú za jednu z najväčších postáv v histórii tenisu.

Hoci už nezískava tituly na veľkých turnajoch, stále je členom elitnej desiatky rebríčka ATP a váženou osobnosťou svetových dvorcov.

Profesionálne začiatky

V roku 1998 na Australian Open odohral prvý juniorský grandslamový turnaj, na ktorom postúpil do semifinále. Na Roland Garros vypadol už v prvom kole, ale všetko si následne vynahradil vo Wimbledone, kde dosiahol víťazstvo v singli aj v štvorhre. Juniorské wimbledonské tituly naštartovali už v tom istom roku aj jeho kariéru medzi dospelými, ale prvú plnohodnotnú sezónu medzi nimi odohral v roku 1999.

Prvý grandslamový turnaj medzi mužmi zakúsil v roku 1999 v Paríži, kde vypadol v prvom kole. V grandslamovej štvorhre debutoval na wimbledonskej tráve, kde sa spolu s Lleytonom Hewittom prebojoval do semifinále. Už v tejto sezóne sa však ako najmladší hráč histórie ocitol v prvej stovke rebríčka ATP, keď obsadil 95. miesto a v roku 1999 porazil prvýkrát aj hráča prvej desiatky, ktorým bol Carlos Moya.

V roku 2001 vyhral v Miláne prvý ATP turnaj, troma víťazstvami dopomohol Švajčiarsku vyradiť USA v prvom kole Davisovho pohára a dosiahol štvrťfinálové umiestnenia na Roland Garros a vo Wimbledone. Pričom na ceste do wimbledonského štvrťfinále porazil Američana Peta Samprasa. O rok neskôr sa prvýkrát zúčastnil Turnaja majstrov, na ktorom v semifinále skončil na rakete Hewitta.

Rok 2003 bol pre Federera rokom prvého zisku granslamového titulu, keď 6. júla vo finále porazil  Austrálčana Marka Philippoussisa a stal prvým Švajčiarom, ktorý vyhral legendárny Wimbledon. Okrem toho výrazne dopomohol Švajčiarsku k postupu do semifinále v Davisovom pohári a prvý raz vyhral prestížny Turnaj majstrov.

V roku 2004 Federer definitívne potvrdil svoju dominanciu na tenisových kurtoch, keď obhájil titul z Wimbledonu, triumfoval na Australian Open a titul si odniesol aj z US Open. Úspešný rok zakončil víťazstvom na Turnaji majstrov a stal sa prvýkrát svetovou jednotkou.

Nasledovali dve dekády dominancie, ktoré priniesli obrovské množstvo úspechov – viac ako sto.

Obdivuhodné štatistiky

Oficiálny web ATP Tour si okrúhle výročie jedného z najväčších tenistov všetkých čias pripomenul štatistikami z jeho obdivuhodnej kariéry, pričom každú napasoval k nejakému číslu od 1 po 40.

„Štyridsaťročný Federer je jediný tenista v tomto veku nielen v najlepšej svetovej desiatke, ale aj stovke rebríčka FedEx ATP Rankings. V tejto elitnej skupine sa nepretržite nachádza od 11. októbra 1999 bez toho, aby z nej čo len raz vypadol,“ informoval web ATPtour.com.

„Fanúšikovia Federera dobre vedia, že dvadsiatka znamená počet grandslamových titulov, ktoré získal a devätnástka zasa počet titulov na tráve. Je to o desať viac ako má druhý najlepší tenista na tomto povrchu v otvorenej ére tenisu Pete Sampras. Zaujímavé sú aj čísla 13 a 12. Prvé znamená počet zápasov, ktoré vyhral vo svojej prvej profesionálnej sezóne 1999 a dvanásť turnajových titulov je zasa najviac v celej jeho kariére v rovnakej sezóne. Dosiahol ich v roku 2006,“ pripomenula stránka.

Učil ho otec

Keď sa jeho otca Roberta švajčiarsky Blick spýtal, či si uvedomuje, že jeho syn má už 40 rokov, 75-ročný otec odpovedal. „Áno, uvedomujem si, že som takmer dvakrát taký starý ako on, čo som predtým neriešil. Ale podstatné na jeho veku je, že má deti a my vnúčatá. Oni sú naše hviezdy na tenisovom nebi a nie ich otec. Samozrejme, aj jeho máme veľmi radi.“

Robert Federer dostal aj otázku, či ho syn naučil hrať tenis alebo on jeho. „Keď som bol mladý, nemal som čas na tenis ani futbal, lebo som musel pracovať. Naučil som sa ho hrať až ako 25-ročný, čo sa mi neskôr zišlo pri výchove syna. Či som ho naučil hrať tenis, musia posúdiť iní. Asi však áno, keď to dotiahol na svetovú jednotku,“ podotkol s úsmevom Federer starší.

Slovenská spojka

Roger Federer sa angažuje aj v rôznych charitatívnych projektoch. V roku 2003 založil nadáciu na podporu ľudí v núdzi, bol tiež vyslancom Detského fondu UNICEF.

V apríli 2009 sa oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Miroslavou Vavrinecovou – rodáčkou zo slovenských Bojníc, s ktorou ma štyri deti.

V júli 2009 sa im narodil dcéry – dvojčatá – Myla Rose a Charlene Riva a v máji 2014 prišli na svet chlapci, tiež dvojčatá – Leo a Lenny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport