Na hlavný obsah

EMA rozhodne, či bude potrebná aj tretia dávky vakcíny proti covidu

Viaceré krajiny už začali tretiu dávku podávať.

EMA rozhodne, či bude potrebná aj tretia dávky vakcíny proti covidu
Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Európska lieková agentúra (EMA) rozhodne, či bude potrebná tretia dávka vakcíny proti koronavírusu. Agentúra v utorok (17. 8.) informovala, že „spolupracuje s vývojármi vakcín“ s cieľom koordinovať predkladanie potrebných údajov.

Podľa vyjadrenia pre tlačovú agentúru AP si je vedomá, že podanie posilňovacej dávky už zaočkovaným ľuďom zvažujú mnohé európske krajiny.

„V tejto fáze EMA ešte nerozhodla, či a kedy bude posilňovacia dávka vakcíny proti COVID-19 potrebná,“ konštatovala agentúra. „V nasledujúcich týždňoch sa očakávajú ďalšie údaje od spoločností, ktoré vakcíny uvádzajú na trh, a na ich základe bude EMA posudzovať informáciu o produkte,“ uviedla ďalej EMA.

Regulačný orgán dodal, že spolupracuje s ďalšími európskymi zdravotnými úradmi, vrátane národných imunizačných skupín, „pre prípad, že by boli posilňovacie dávky potrebné“.

Aktuálne čaká na vyhodnotenie údajov o skutočnej efektivite vakcín z Európy a ďalších regiónov. Viaceré krajiny vrátane Izraela a Francúzska začali nedávno podávať tretie dávky vakcíny proti koronavírusu ľuďom, ktorých imunita sa mohla oslabiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet