Na hlavný obsah

IT firma získala vakcinačné preukazy slovenských politikov a kritizuje NCZI

Navrhuje úplne ukončiť prevádzku aplikácie eHranica.

IT firma získala vakcinačné preukazy slovenských politikov a kritizuje NCZI
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nebolo opäť schopné ochrániť osobné dáta miliónov ľudí. Tvrdí to slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba špecializujúca sa primárne na bezpečnosť webových aplikácií a penetračné testy.

Poukázala na to, ako je možné získať európske vakcinačné preukazy všetkých zaočkovaných občanov. Spoločnosť získala tie, ktoré patria slovenským politikom.

Firma poukázala na to, že pracovala s dostupnými zdrojmi. Najprv v aplikácii eHranica identifikovala kritickú zraniteľnosť, pomocou ktorej získala kontrolu nad vakcinačným profilom ľubovoľného človeka. „Na to, aby sme získali akékoľvek informácie o vakcinačnom profile daného človeka, nám stačí poznať len rodné číslo zaočkovaného,“ upozornila.

Pozrite si reportáž RTVS, ktorú pripravila Klára Grausová:

Tiež našla spôsob, ako útokom získať rodné číslo akéhokoľvek človeka, a to len na základe jeho mena a dátumu narodenia a našla spôsob odhaliť všetkých vygenerovaných mužských a ženských rodných čísel, ktoré sú platné na Slovensku.

IT firma upozornila na to, že keďže do aplikácie eHranica dokáže ktokoľvek zaregistrovať kohokoľvek len na základe jeho mena a dátumu narodenia, je možné ľahko kontaminovať databázu NCZI falošnými údajmi. Vzhľadom na obrovský rozsah potenciálneho zneužitia navrhuje úplne ukončiť prevádzku aplikácie eHranica.

„Podobne v situácii, kedy štátne inštitúcie ako NCZI nie sú opakovane schopné zabezpečiť ochranu osobných informácií miliónov občanov, sme presvedčení, že je nevyhnutné zastaviť akékoľvek ďalšie plošné špehovanie občanov zo strany štátu,“ informovala na webe.

Taktiež kritizuje koncept rodného čísla a navrhuje ho nepoužívať ako bezpečnostný identifikátor pre akékoľvek citlivé operácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko