Na hlavný obsah

Kočner vinu v prípade motákov odmieta, dohodu o vine a treste neuzavrel

Na okresnom súde v Bratislave sa začalo hlavné pojednávanie.

Kočner vinu v prípade motákov odmieta, dohodu o vine a treste neuzavrel
Na snímke Marian Kočner prichádza do súdnej siene Okresného súdu (OS) Bratislava I, kde sa začalo hlavné pojednávanie v kauze takzvaných motákov v utorok 10. augusta 2021. Foto: TASR

Podnikateľ Marian Kočner a jeho obhajcovia odmietli uzavrieť pred Okresným súdom (OS) Bratislava I s prokurátorom Krajskej prokuratúry v Trenčíne dohodu o vine a treste v kauze motákov.

„Som nevinný,“ vyhlásil Kočner, ktorý zároveň odmietol urobiť vyhlásenie o vine. Následne prokurátor prečítal obžalobu, podľa ktorej sa bývalý podnikateľ mal dopustiť zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy.

Podľa obžaloby mal Kočner prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka posielať takzvané motáky exsiskárovi Petrovi Tóthovi v roku 2018 z Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Motáky boli určené obhajcovi Marekovi Parovi a ďalšej osobe. „Súčasná obžaloba prednesená prokurátorom nereflektuje na zmenu právnej kvalifikácie OS Bratislava I,“ zdôraznil obhajca Michal Mandzák.

Proces je naplánovaný aj na stredu (11. 8.), pričom súd tieto termíny vytýčil na svojom verejnom zasadnutí 23. júna, keď predbežne prerokoval obžalobu.

OS Bratislava I vtedy rozhodol, že obžaloba sa bude posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu. V utorok (9. 8.) ako prvý začal vypovedať Tóth, popoludní by mali vypovedať Šabík a Para. Obhajoba ešte zváži, či bude trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.

Kočner mal posielať z väzby motáky cez Tótha. Exsiskár to uviedol vlani na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. Motáky odovzdal orgánom činným v trestnom konaní na jeseň 2018. Cez takúto korešpondenciu sa mal Kočner snažiť ovplyvňovať viaceré osoby, aby bol prepustený z väzby a zmenila sa výpoveď v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko