Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Lavrov: Moskva s Budapešťou rokuje o výrobe Sputnika v Maďarsku

V Budapešti sa stretne s kolegom Szijjártóom.

Lavrov: Moskva s Budapešťou rokuje o výrobe Sputnika v Maďarsku
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR

Moskva a Budapešť preverujú možnosť výroby vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 v Maďarsku. V rozhovore pre pondelkové (23. 8.) vydanie denníka Magyar Nemzet to vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Ako pripomenul, Maďarsko bolo prvou krajinou Európskej únie, v ktorej povolili očkovanie Sputnikom.

Na Slovensku sa ruská vakcína používa na základe povolenia ministra zdravotníctva na terapeutické použitie neregistrovaného lieku.

Lavrov, ktorý sa má v utorok (24. 8.) stretnúť v Budapešti s rezortným kolegom Péterom Szijjártóom, v rozhovore zdôraznil, že základom rusko-maďarskej spolupráce je zdravý pragmatizmus, rešpekt k záujmom druhej strany a sústredenie sa na tvorivú prácu.

Ruský minister pripomenul, že Maďarsko kúpilo výrazné množstvo ruskej vakcíny.

Lavrov: Aj ruským záujmom je predávať Európe

Lavrov v súvislosti s hospodárskymi sankciami voči Rusku z roku 2014 potvrdil záujem Moskvy rozvíjať obchodnú spoluprácu s Budapešťou v miere, o akú budú mať maďarskí partneri záujem.

V súvislosti s tvrdeniami, že plynovod Nord Stream 2 posilní závislosť Európy od ruského plynu, šéf ruskej diplomacie podčiarkol, že by bolo správnejšie hovoriť o pozitívnej obojstrannej závislosti, pretože podľa jeho slov je aj ruským záujmom predávať tovary Európanom.

„Zo strategického hľadiska Nord Stream 2 posilní energetickú bezpečnosť Európy na mnohé desaťročia,“ zdôraznil Lavrov.

Potvrdil tiež, že po stabilizácii pandemickej situácie sa obnovia pravidelné osobné rokovania prezidenta Vladimira Putina s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet