Na hlavný obsah

Medzinárodné spoločenstvo by malo prijať afganských utečencov, myslí si Leyenová

Evakuačné lety z Kábulu stále pokračujú.

Medzinárodné spoločenstvo by malo prijať afganských utečencov, myslí si Leyenová
Sprava predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, španielsky premiér Pedro Sánchez a predseda Európskej rady Charles Michel. Foto: TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v sobotu (21. 8.) medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo afganských utečencov. Uviedla to počas návštevy španielskeho prijímacieho strediska pre osoby evakuované z Afganistanu. Informovala o tom agentúra AP.

„Presídlenie zraniteľných ľudí je nanajvýš dôležité. Je to naša morálna povinnosť,“ povedala Von der Leyenová v stredisku zriadenom na vojenskej základni pri meste Torrejón de Ardoz.

V sprievode španielskeho premiéra Pedra Sáncheza s ňou boli aj predseda Európskej rady Charles Michel a vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

„Som vďačný Španielsku, že zriadilo zariadenie na dočasné prichýlenie afganských spolupracovníkov EÚ a ich rodín. Pomáhate im, zároveň však pomáhate aj EÚ plniť svoju morálnu povinnosť,“ napísal Michel na twitteri.

Evakuácie stále pokračujú

Zriadenie legálnych a bezpečných trás z Afganistanu pre tých, ktorí potrebujú ochranu, musí byť podľa Leyenovej prioritou virtuálneho samitu krajín G7, ktorý by mal byť na budúci týždeň.

Dve lietadlá už doviezli do tohto zariadenia, ktoré má podľa Sáncheza kapacitu 800 ľudí, 158 Afgancov, ktorí spolupracovali so Španielskom a ich rodiny.

Tretí let s ďalšími 110 pasažiermi už odletel z Kábulu do Dubaja, odkiaľ evakuované osoby poletia do Madridu. Predstavitelia Únie a Španielska si však uvedomujú, že najväčšou prekážkou je pre ľudí v Kábule samotný presun na letisko, komentuje AP. Madrid potvrdil, že na ich letoch boli prázdne miesta.

„Je to veľmi ťažká situácia, ktorá sa každých niekoľko minút mení, ale intenzívne sa pracuje na tom, aby sme túto veľmi ťažkú situáciu čo najlepšie zvládli,“ povedala Von der Leyenová.

Reportéri bez hraníc vyzývajú Bidena

Organizácia na ochranu novinárov Reportéri bez hraníc (RSF) vyzvala v sobotu amerického prezidenta Joea Bidena, aby vytvoril „špeciálny plán na evakuáciu ohrozených afganských žurnalistov“ z metropoly Kábul, ktorá je pod kontrolou militantného hnutia Taliban.


      
   

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet