Na hlavný obsah

Merkelová si pripomenula všetkých, ktorí prišli o život v tieni Berlínskeho múra

V piatok 13. augusta uplynulo 60 rokov od začiatku jeho výstavby.

Merkelová si pripomenula všetkých, ktorí prišli o život v tieni Berlínskeho múra
Na archívnej snímke z 28. júla 1986 pohraničný vojak Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a americký vojak strážia Berlínsky múr pri kontrolnom bode Checkpoint Charlie na ulici Charlottenstrasse po útoku výbušninami. Foto: TASR/DPA

Pri príležitosti 60. výročia výstavby Berlínskeho múru si nemecká kancelárka Angela Merkelová spomína predovšetkým na tých, ktorí prišli o život v jeho tieni. V piatok (13. 8.) to uviedol hovorca spolkovej vlády Steffen Seibert, informovala agentúra DPA.

Merkelová si podľa neho pripomenula aj tých, ktorí boli uväznení a týraní vo väzniciach po neúspešných pokusoch o útek.

„Dnešné (piatkové, pozn.) výročie je tiež príležitosťou pripomenúť si odvahu všetkých občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí sa nenechali ukrátiť o svoj sen a aj za múrom a ostnatým drôtom snívali o mierumilovnej revolúcii v roku 1989,“ povedala nemecká kancelárka, ktorá sama žila vo vtedajšom NDR.

Obete represií si v nemeckom meste Postupim pripomenul aj šéf konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jeden z kandidátov na post kancelára Armin Laschet.

„Plakal som od radosti z toho, čo som videl v televízii,“ povedal Laschet na margo pádu Berlínskeho múru, najznámejšieho symbolu studenej vojny, ktorý rozdeľoval nemeckú metropolu vyše 28 rokov.

Z ostnatého a betónového zovretia sa Berlín dostal až 9. novembra 1989. Pri pokuse o prekonanie približne 155 kilometrov dlhého a 360 centimetrov vysokého múru zahynulo v Berlíne minimálne 140 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet