Na hlavný obsah

Minister Korčok: Žiadam predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovenskú republiku

Reagoval na vystúpenie predsedu maďarského parlamentu.

Minister Korčok: Žiadam predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovenskú republiku
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Foto: TASR

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) žiada najvyšších predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovenskú republiku. „Nijako neupieram Maďarsku právo vidieť históriu po svojom, ale prosím, aby sa s historickými udalosťami vysporiadavali s rešpektom voči Slovensku,“ uviedol Korčok.

Spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je podľa neho v rozpore s deklarovanou snahou o dobré bilaterálne vzťahy. Ako príklad Korčok uviedol vyjadrenia predsedu maďarského parlamentu Lászloa Kövéra na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021.

„Som rozčarovaný z toho, že z Budapešti neustále počúvame na našu adresu odkazy a poučenia týkajúce sa spoločnej histórie. Rozhodne však odmietam to, že druhý najvyšší predstaviteľ Maďarska má potrebu prísť prezentovať svoje videnie histórie priamo na Slovensko,“ zdôraznil Korčok.

Pripomenul, že aj predstavitelia Slovenska majú možnosť prezentovať svoj postoj k minulosti, vrátane historickej úlohy Maďarska. „Napriek tomu to nerobíme, a už vôbec nie na podujatiach na území Maďarska. Nerobíme to z rešpektu voči Maďarsku, ale aj preto, lebo povojnové usporiadanie je raz a navždy uzavretá téma a naše vzťahy chceme orientovať na súčasnosť a budúcnosť,“ skonštatoval minister.

Súčasťou toho je podľa neho aj zmier so spoluobčanmi maďarskej národnostnej menšiny. „Prosím preto maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, tento zmier nenarúšali a rešpektovali Slovenskú republiku ako rovnocenného partnera,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Kollár podporil Korčoka

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár vyjadril ministrovi zahraničných vecí podporu.

„Zahraničnú politiku máme jednotnú, a preto ja, ako predseda parlamentu, aj celé hnutie Sme rodina stojíme za dnešným vyjadrením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí“, uviedol Kollár.

Rovnako vyjadril znepokojenie nad tým, že sa zo strany najvyšších maďarských predstaviteľov otvárajú historické témy, ktoré sú už dávno uzatvorené.

„Bol by som veľmi rád, ak by sa maďarská strana v týchto témach riadila zdržanlivosťou, tak ako aj Slovenská republika. Maďarsko je naším strategickým partnerom, vzájomný rešpekt a úcta je nevyhnutná na udržiavanie dobrých vzťahov našich krajín“, dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko