Americká spoločnosť Moderna oznámila lepšie štatistiky o dlhodobej účinnosti svojej vakcíny oproti výsledkom očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech.
Šesť mesiacov po podaní druhej dávky dosahuje ochrana pred rozvinutím covidu po infekcii koronavírusom 93 %.
Ohlásený údaj o účinnosti po pol roku je takmer rovnaký ako odhad po pôvodnom klinickom teste, po ktorom Moderna oznámila 94 % účinnosť svojej vakcíny.
„Naša vakcína na COVID-19 ukazuje trvalú 93-percentnú účinnosť po dobu šiestich mesiacov, ale treba si uvedomiť, že mutácia delta je významnou novou hrozbou, takže musíme zostať v strehu,“ uviedol šéf Moderny Stéphane Bancel.
Minulý týždeň údaje o účinnosti po šiestich mesiacoch zverejnili výrobcovia druhej z covidových vakcín fungujúcich na princípe mRNA – Pfizer a BioNTech. Efektivita ich prípravku s každým dvoma mesiacmi klesla asi o šesť percentuálnych bodov a pol roka po podaní druhej dávky bola podľa nich okolo 84 %.
Tretia dávka naďalej v hre
Aj napriek lepšiemu výsledku budú podľa spoločnosti Moderna ľudia očkovaní jej vakcínou čoskoro potrebovať tretiu dávku.
Firma sa domnieva, že protilátok bude s postupom času ubúdať. Uvádza, že testuje tri rôzne verzie lieku na dodatočnú injekciu, pričom u všetkých troch kandidátov prichádzala silná reakcia imunitného systému na rozšírené mutácie koronavírusu vrátane delty.
Vyjadrenie Moderny je ďalším príspevkom do debát politikov a odbornej verejnosti o tom, či sú tretie dávky očkovania proti covidu potrebné a bezpečné.
Túto cestu presadzuje aj spoločnosť Pfizer a niektoré bohatšie štáty už podávanie posilňujúcich dávok pripravujú, uviedla agentúra Reuters.