Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nárok na náhradu za registračnú daň áut prisúdil súd prvému poškodenému

Na súd sa môžu obrátiť aj ďalší ľudia.

Registračná daň jazdených áut dovezených zo zahraničia bola v rokoch 2013 až 2015 neoprávnene vyššia. Potvrdil to krajský súd v Bratislave. Obrátil sa naň jeden z poškodených, ktorý má teraz nárok na odškodné. Na rovnaký postup majú nárok všetci, ktorí si v danom období doviezli a zaregistrovali auto zo zahraničia.

Ľudia, ktorí doviezli použité auto zo zahraničia v období rokov 2013 až 2015, platili registračný poplatok ako za nové vozidlo. Rozdiel bol iba vo výkone auta. Systém poplatkov napadla Európska komisia. Na jej podnet ministerstvo financií v roku 2016 legislatívu zmenilo.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Daň za dovezené ojazdené auto sa v tom čase pohybovala od 33 až po 3 900 eur pri najvýkonnejších vozidlách. Vtedajšia opozícia vyzvala ľudí, ktorí zaplatili registračné poplatky ešte v pôvodnej výške, aby sa súdili. Po piatich rokoch je známy prvý rozsudok.

„Teraz prednedávnom krajský súd právoplatne rozhodol v prvom prípade, ktorý sme zastupovali, že ministerstvo financií je povinné vrátiť to, o čo viac musel majiteľ dovezeného auta takto zaplatiť,“ povedal poslanec Alojz Baraník z SaS.

Na súd sa môžu obrátiť všetci ľudia, ktorí v období rokov 2013 až 2015 zaplatili registračný poplatok za dovoz zánovného vozidla zo zahraničia. Koľko peňazí takto štát vybral, ministerstvo financií dnes vyčísliť nedokázalo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko