Na hlavný obsah

Nečakaný nástupca Bolta. Šprint na 100 metrov vyhral Talian Jacobs

Dobehol v európskom rekorde.

Nečakaný nástupca Bolta. Šprint na 100 metrov vyhral Talian Jacobs
Taliansky šprintér Lamont Marcell Jacobs sa stal víťazom behu na 100 metrov na OH v Tokiu. Foto: SITA/AP

Olympijským šampiónom v behu na 100 m sa stal taliansky atlét Lamont Marcell Jacobs v novom európskom rekorde 9,80 sekundy. Striebro získal Američan Fred Kerley za 9,84, bronzový skončil Kanaďan Andre de Grasse v čase 9,89

Najkratší šprint predtým na troch olymiádach po sebe ovládol fenomenálny Jamajčan Usain Bolt, ktorý v roku 2017 ukončil kariéru.

Jacobs sa v marci tešil z titulu na halových majstrovstvách Európy v poľskej Toruni. V behu na 60 metrov vtedy skončil bronzový slovenský šprintér Ján Volko.

Európsky víťaz po štyroch desaťročiach

Jacobs sa stal iba šiestym európskym šampiónom v najkratšom šprinte pod piatimi kruhmi od roku 1896 a prvým od roku 1980, keď triumfoval Brit Allan Wells. Jacobs už v semifinále vylepšil kontinentálny rekord na 9,84 a vo finále sa ešte o štyri stotinky zlepšil.

Pre rodáka z amerického mesta El Paso to bola prvá medaila z významných podujatí, v marci však zvíťazil na šesťdesiatke na halových ME v Toruni v behu, v ktorom skončil tretí Ján Volko.

Strieborný Kerley úspešne zavŕšil svoju netradičnú transformáciu, keď na MS v Dauhe získal bronz ešte na 400-metrovej trati. Bronzový De Grasse získal tretiu individuálnu medailu na olympiáde, v Riu vybojoval bronz na stovke a striebro na dvojstovke.

Ešte v semifinále vylepšil Číňan Su Ping-tchien výkonom 9,83 ázijský rekord. V semifinále mu už však nezostali sily a obsadil až šiestu priečku za 9,98.      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport