Na hlavný obsah

Pandémia sa v minulom roku podpísala aj pod návštevnosť kúpeľov

Klesol počet domácich aj zahraničných pacientov.

Pandémia sa v minulom roku podpísala aj pod návštevnosť kúpeľov
Slovenské liečebné kúpele Piešťany čiastočne obnovili prevádzku. Foto: TASR

Pandemický rok 2020 výrazne zasiahol aj kúpeľnú liečbu na Slovensku. V porovnaní s rokom 2019 klesol počet klientov v slovenských kúpeľoch o 40 %. Dospelí pacienti sa liečili najmä s chorobami pohybového ústrojenstva, deti a mladiství s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Liečebný pobyt v slovenských kúpeľoch ukončilo vlani takmer 111 000 pacientov, čo bolo o 75 000 menej ako v roku 2019. Počet odliečených osôb s trvalým pobytom na Slovensku poklesol o 34 % a počet osôb bez trvalého pobytu dokonca o 72 %.

V roku 2020 uhradili zdravotné poisťovne liečebný pobyt 52 % slovenských pacientov, zvyšných 48 % pacientov si pobyt platili sami. V porovnaní s rokom 2019 sa znížil najmä počet pobytov samoplatcov, pobyty hradené poisťovňou klesli miernejšie.

Dospelým osobám s trvalým pobytom na Slovensku bola kúpeľná liečba najčastejšie indikovaná pre choroby pohybového ústrojenstva, ktoré tvorili 71 %. Nasledovali netuberkulózne choroby dýchacích ciest a choroby obehového ústrojenstva.

Pri detských pacientoch dominovali liečenia pre netuberkulózne choroby dýchacích ciest, ďalej choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby.

Tretina pacientov strávila v kúpeľnej starostlivosti štyri až sedem dní a väčšina z nich boli samoplatcovia s trvalým pobytom na Slovensku. Pobyty s dĺžkou trvania 22 až 28 dní boli druhé najčastejšie, za nimi nasledovali pobyty trvajúce 15 až 21 dní.

Klienti bez trvalého pobytu na Slovensku, ktorí absolvovali pobyt v slovenských kúpeľoch, pochádzali predovšetkým z Česka a Nemecka, zriedkavejšie z Rakúska, Ruska, Litvy, Poľska a Ukrajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko