Na hlavný obsah

Plynovod Nord Stream 2 je geopolitická zbraň, tvrdí Zelenskyj

Potrubie smerujúce do Nemecka obchádza Ukrajinu.

Plynovod Nord Stream 2 je geopolitická zbraň, tvrdí Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/AP

Kyjev vníma plynovod Nord Stream 2, ktorý bude dopravovať ruský zemný plyn do Európy, hlavne do Nemecka tak, že bude obchádzať Ukrajinu, ako „nebezpečnú geopolitickú zbraň“. V nedeľu (22. 8.) to o projekte, ktorý čoskoro dokončia, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Citovala ho tlačová agentúra AFP.

Zelenskyj sa tak vyjadril na spoločnej tlačovej konferencii v Kyjeve s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá dôrazne presadzovala výstavbu plynovodu. Nesúhlasia s ňou však susedia Ruska ako Ukrajina, pobaltské štáty, ale aj Poľsko.

Plynovod za 12 miliárd dolárov (10,28 miliardy eur) má po dne Baltického mora viesť do Nemecka, najsilnejšej európskej ekonomiky, takmer dvojnásobne väčšie množstvo ruského plynu. Plynovod obchádza Ukrajinu, čím ju pripraví o základné príjmy z tranzitu plynu.

Nie je nebezpečný len pre Ukrajinu

„My sa pozeráme na tento projekt výlučne z hľadiska bezpečnosti a pokladáme ho za nebezpečnú geopolitickú zbraň Kremľa,“ povedal Zelenskyj.  Dodal, že hlavné riziká po dokončení plynovodu bude „znášať Ukrajina“, ale že plynovod bude tiež nebezpečný „pre celú Európu“.

Plynovod „bude hrať iba do rúk Ruskej federácie,“ zdôraznil ukrajinský líder.

Merkelová berie obavy Ukrajiny veľmi vážne

Merkelová za seba na tlačovej konferencii povedala, že Berlín sa zhoduje s Washingtonom v tom, že „plyn nesmie byť zneužitý ako geopolitická zbraň“.

„Závisí to hlavne od toho, či Ukrajina s Ruskom predĺžia zmluvu na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu. Čím skôr sa tak stane, tým lepšie,“ uviedla. Poukazovala tým na vypršanie zmluvy Moskvy s Kyjevom v roku 2024.

Nemecká kancelárka, ktorá sa stretla so Zelenským dva dni po návšteve u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskve, povedala, že s Putinom diskutovala o predĺžení tejto zmluvy aj po roku 2024. „Cítime za to osobitnú zodpovednosť a chápeme veľké obavy, ktoré vyjadril prezident Zelenskyj,“ vysvetlila. „Berieme ich veľmi vážne.“

Zelenskyj povedal, že s Merkelovou debatovali o predĺžení zmluvy, ale poznamenal, že zatiaľ počul iba „veľmi všeobecné veci“.

Za prípadné zneužitie plynovodu hrozia Rusku sankcie

Výstavba plynovodu viedla k napätiu medzi Nemeckom a Spojenými štátmi, ale Washington nakoniec zrušil sankcie proti staviteľovi (spoločnosť Gazprom), ktorý je pod kontrolou Ruska.

Merkelová dodala, že nemecko-americká dohoda stanovuje „sankcie“ v prípade, že zemný plyn sa „zneužije ako zbraň“.

Upozornila, že tieto podmienky sú „záväzné aj pre budúce nemecké vlády“, keďže ona sa chystá odísť z úradu kancelárky budúci mesiac, po 16 rokoch pri moci.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet