Na hlavný obsah

Prokurátor podal návrh na väzbu pre štyri osoby z kauzy Mýtnik III

Návrh podal z dôvodu kolúznej väzby.

Prokurátor podal návrh na väzbu pre štyri osoby z kauzy Mýtnik III
Na ilustračnej snímke člen Zboru väzenskej justičnej stráže. Foto: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie štyroch osôb do väzby z dôvodu kolúznej väzby. Vo štvrtok (5. 8.) o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ide o bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha, bývalého štátneho tajomníka na ministerstve financií Radka Kuruca a Denise Židovej s Kornéliou Černou z finančnej správy.

Zatiaľ nie je známy termín, kedy sudca pre prípravné konanie ŠTS bude na neverejnom zasadnutí v Pezinku rozhodovať o väzobnom stíhaní.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci spomínanej akcie Mýtnik III dovedna osem osôb z korupčnej trestnej činnosti. Ide o výlučne korupčnú trestnú činnosť, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch. Voči dvom osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin podplácania a voči ďalším šiestim bolo vznesené obvinenie pre trestný čin prijímania úplatku.

V rámci akcie, ktorú vykonali príslušníci NAKA za súčinnosti sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly Finančného riaditeľstva SR, boli zadržané celkovo štyri osoby. Pobyt jednej obvinenej osoby aktuálne nie je známy. Medzi obvinenými je aj bývalá šéfka Finančnej správy (FS) Lenka Wittenbergerová, ktorá sa k skutku priznala. Po výpovedi ju v stredu prepustili z cely policajného zaistenia.

Medzi obvinenými sú tiež podnikateľ Miroslav Výboh a bývalý štátny tajomník Radko Kuruc. Obvinený je aj bývalý šéf FS František Imrecze. Toho obvinili a väzobne stíhali už počas prvej tohtoročnej akcie Mýtnik I. V piatok (30. 7.) ho prepustili z väzby na slobodu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko