Na hlavný obsah

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu v kauze Dobytkár

Ide o rozsiahlu trestnú činnosť na Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu v kauze Dobytkár
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (uprostred), riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc a hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Foto: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár. Informovali o tom vo štvrtok (5. 8.) na brífingu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc.

„Obžaloba bola podaná na osem fyzických osôb, päť právnických. Spisový materiál má 75 zväzkov, 35 000 strán. Ide o korupčné trestné činnosti a legalizácie z príjmu,“ priblížil Lipšic.

Doplnil, že z pôvodne siedmich sú aktuálne väzobne stíhaní štyria. „Jeden je vo väzbe v inej súvisiacej trestnej veci,“ poznamenal.

Korupcia na Pôdohospodárskej platobnej agentúre

Podľa jeho slov ide o rozsiahlu trestnú činnosť na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá sa dotýkala nenávratného finančného príspevku. Išlo o dve vetvy trestnej činnosti. Prvá fungovala od 2013 až do roku 2016, druhá od roku 2017 do roku 2020.

Pozrite si viac v reportáži RTVS, ktorú pripravila Klaudia Suchomel Guzová:

Podľa prokurátorov išlo o dva samostatné legalizačné mechanizmy. V prvej vetve bolo odovzdaných viac ako 2,7 milióna eur. V druhej vetve viac ako jeden milión eur, ktoré prechádzali cez legalizačný mechanizmus. Obžalovaným a právnickým osobám hrozí prepadnutie majetku a tresty až do 20 rokov odňatia slobody.

Lipšic nepovedal, kto sa priznáva a kto nie. „Jedna osoba je vylúčená na samostatné konanie. Kauza Dobytkár je prvá veľká kauza, čo sa týka PPA, a určite nie posledná. Preverujeme aj iné veci. Práve z dôvodu charakteru, čo vyšetrujeme, sa spustila mediálna kampaň proti spolupracujúcim obvineným,“ zdôraznil Lipšic. Priblížil, že v prípade figuruje jeden spolupracujúci obvinený.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko