Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva na Slovensku upozorňuje, že načierno dovážanými zbraňami zo Slovenska do Veľkej Británie sa páchajú zločiny. Slovenský výrobca takéto obvinenia odmieta. Vyriešiť problém s nelegálnym dovozom by sčasti mohla novela zákona o zbraniach a strelive.
Pištoľ G9, zbraň najnižšej kategórie D, si u nás môže kúpiť ktokoľvek od 18 rokov, a to aj bez zbrojného preukazu. Pištoľ na plynovú a poplašnú muníciu sa však po úprave hlavne môže zmeniť na smrtiacu zbraň.
„Vzhľadom na to, že legislatíva v našich dvoch krajinách je rozdielna, strelné zbrane pochádzajúce zo Slovenska využívajú kriminálne skupiny v Spojenom kráľovstve. Ide napríklad o pištoľ G9 od firmy Grand Power,“ vysvetlil veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Podľa Bakera sa zbrane od slovenskej firmy od roku 2018 údajne použili v Británii až 41-krát pri trestných činoch vrátane vraždy. Slovenský výrobca oponuje, že zbrane exportuje so súhlasom slovenských úradov.
„Problém je, že u nás niekto tieto zbrane kategórie D nakúpi a pašuje ich do Anglicka. To nie je naša vina, to je vina ich colnej stráže a polície, že si nevedia zabezpečiť doma poriadok,“ uviedol majiteľ spoločnosti Grand Power Jaroslav Kuracina.
Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) priznáva, že oproti iným krajinám Európskej únie, máme na Slovensku k zbraniam voľnejší prístup a často sa tak môžu dostať na čierny trh.
Novela zákona o zbraniach a strelive by mala zamedziť zneužívaniu strelných zbraní na trestnú činnosť. Do prvého čítania v parlamente by sa mala dostať budúci mesiac.