Na hlavný obsah

Slovensko zatiaľ nemá povolenie na pristátie špeciálu v Kábule, hlási Korčok

Problémom je logistika a komunikácia.

Slovensko zatiaľ nemá povolenie na pristátie špeciálu v Kábule, hlási Korčok
Na kombosnímke vľavo chaos na letisku v Kábule a vpravo minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok. Foto: TASR/AP, TASR, koláž: RTVS

Slovensku sa nateraz nepodarilo získať povolenie na pristáte vojenského špeciálu v Kábule, keďže na tamojšom letisku vládne chaos a bolo dočasne uzavreté. Informoval o tom v utorok (17. 8.) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).

Slovensko podľa neho nemá v Kábule vlastnú ambasádu, preto je problematická aj logistika a komunikácia na mieste súvisiaca s evakuáciou. Minister zároveň odmietol „politikárčenie“ v súvislosti so situáciou v Afganistane.

Korčok: Robíme maximum

„S premiérom Eduardom Hegerom, ministrom obrany Jaroslavom Naďom (obaja OĽANO), našou diplomaciou a velením ozbrojených síl robíme maximum pre to, aby sme vyslali vojenský špeciál do Kábulu.

V situácii, ktorá vládne na tamojšom letisku, ktoré bolo dočasne uzavreté, a preto sa nám, napriek maximálnemu úsiliu, nateraz nepodarilo získať povolenie na pristátie, je táto operácia mimoriadne zložitá,“ skonštatoval Korčok.

„Napriek tomu robíme všetko pre to, aby sme našich občanov dostali domov v najkratšom možnom čase a prípadne, ak to kapacita transportu dovolí, pomohli aj iným,“ doplnil.

Niektoré reakcie označil za úbohé a tragické

Niektorí slovenskí politici podľa Korčoka popierajú, že Afganistan bola aj slovenská misia. Vyzval ich, aby „nešliapali“ po hrdinstve, profesionálnej službe a životoch slovenských vojakov.

„Všetci vidíme, lebo máme oči a uši otvorené, čo sa v Afganistane deje. Preto otvorene hovorím o zlyhaní, chybách pri taktike odchodu z Afganistanu a rovnako nijako nespochybňujem, že ciele operácie nie sú naplnené. Je však úbohé a tragické zároveň, ako sa niektorí naši politici okamžite vezú na súčasnom vývoji.

Hovoria, akoby sme tam ani neboli s našimi tisíckami vojakov, ktorí tam nasadzovali životy a traja z nich tam svoje životy aj nechali. Počúvame, akoby sa nás netýkal dôvod, prečo došlo k misii v Afganistane,“ reagoval šéf slovenskej diplomacie.

Iné predstavy

Korčok skonštatoval, že táto misia nemohla nebyť – vzhľadom na to, čo spáchali teroristi al-Káidy s krytím Talibanu v roku 2001 a následnom terore v Londýne, Madride a ďalších miestach v Európe.

„Na tomto sa nič nemení ani dnes, 20 rokov po začiatku misie, keď si každý jej skončenie predstavoval úplne inak,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet