Úplná dominancia. Američanky získali siedme basketbalové zlato po sebe

Zarmútili domáce Japonky.

Americké basketbalistky sa tešia zo zisku zlatej medaily na OH 2020. Foto: TASR/AP

Americké basketbalistky obhájili na olympiáde v Tokiu zlato z Ria de Janeiro. Vo finále zdolali v nedeľu (8. 8.) Japonky bez problémov 90:75. Pripísali si siedmy olympijský triumf v sérii a deviaty celkovo.

Favoritky viedli nad prekvapením turnaja od prvej do záverečnej štvrtiny a v Sajtame sa prehľadom dopracovali k ďalšiemu olympijskému zlatu.

Napodobnili tak mužských kolegov, ktorí vyhrali basketbalový turnaj v sobotu (7. 8.). Pre Sue Birdovú a Dianu Taurasiovú to je už piate zlato spod piatich olympijských kruhov.

Najlepšou strelkyňou v drese šampiónok bola Brittney Grinerová s 30 bodmi. Američanky na OH natiahli víťaznú sériu už na 55 zápasov, naposledy prehrali v semifinále na OH 1992.

Po prvom polčase mali náskok 11 bodov, v druhom ho ešte o čosi zveľadili. Japonky druhým miestom dosiahli najlepší výsledok na OH.

Bronzové medaily získali v sobotu Francúzky, ktoré zvíťazili nad Srbkami 91:76.