Na hlavný obsah

V Afrike skúmajú nový variant koronavírusu. Nemajú zatiaľ dostatok informácií

Vyvinul sa z variantu beta, tzv. juhoafrického.

V Afrike skúmajú nový variant koronavírusu. Nemajú zatiaľ dostatok informácií
Na snímke sa žena necháva zaočkovať vakcínou proti koronavírusu v Juhoafrickej republike. Foto: TASR/AP

Vedci v Juhoafrickej republike (JAR) objavili nový variant koronavírusu, ktorý je znepokojujúci svojím vysokým počtom mutácií. Frekvencia výskytu tohto variantu však zatiaľ nie je vysoká, informovali v noci na utorok (31. 8.) agentúry AFP a Bloomberg.

Nový variant známy pod označením C.1.2. prvýkrát zistili v JAR v máji a odvtedy sa rozšíril do väčšiny provincií krajiny, ako aj do niekoľkých ďalších krajín sveta vrátane Švajčiarska či Portugalska, uvádza Bloomberg.

Tento variant sa vyvinul z variantu C.1., ktorý v Juhoafrickej republike dominoval vlani počas prvej vlny pandémie. Variant C.1.2. je od pôvodného variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát detegovali vlani v Číne, vzdialený o 44 až 59 mutácií.

Podľa vedcov má navyše „táto vetva vírusu znepokojujúcu zostavu mutácií“. Obsahuje totiž aj mutácie, ktoré sú spájané s vysokou infekčnosťou a odolnosťou k protilátkam, avšak vedci zatiaľ nemajú dostatok údajov o tom, aby mohli určiť, ako veľmi je nákazlivý a odolný proti vakcinácii, uvádza agentúra Reuters.

Nevyskytuje sa však zatiaľ v takej miere, aby mohol byť klasifikovaný ako „variant záujmu“ alebo „znepokojujúci variant“, akými sú napríklad nákazlivejšie varianty delta (odhalený po prvý raz v Indii) a beta, ktorý sa objavil minulý rok v JAR.

Juhoafrická republika je jednou z krajín Afriky, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac. Celkovo tam od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 2,7 milióna prípadov nákazy a približne 81 830 úmrtí. V JAR v súčasnosti rovnako ako v mnohých ďalších krajinách dominuje nákazlivejší variant delta, ktorý vytlačil pôvodný miestny variant beta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet