Na hlavný obsah

V Banskobystrickom kraji pošlú vakcíny na stredné školy či do najmenej zaočkovaných obcí

Zaočkovanosť celej populácie v kraji presahuje 35 %.

V Banskobystrickom kraji pošlú vakcíny na stredné školy či do najmenej zaočkovaných obcí
Mobilná očkovacia jednotka BBSK. Foto: RTVS

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozbieha mimoriadne mobilné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v desiatich najmenej zaočkovaných obciach kraja, ktoré sú v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Lučenec.

V súvislosti so začiatkom školského roka tiež organizuje od 13. septembra očkovanie priamo v 60 stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Podpredseda BBSK Ondrej Lunter v piatok (20. 8.) uviedol, že cieľom je zvýšiť čísla zaočkovanosti tam, kde sú najhoršie a zabrániť dlhodobému zatvoreniu stredných škôl.

Informovali aj riaditeľov

Vakcínu budú môcť v škole dostať jej zamestnanci, žiaci, ich rodinní príslušníci a vyhradené hodiny budú aj pre širokú verejnosť. „Rozhodli sme sa prísť s vakcínou priamo do stredných škôl, teda na miesta, ktoré patrili k najviac postihnutým prvou, no najmä druhou vlnou pandémie,“ povedal vicežupan.

Podľa štatistík z prvej polovice augusta je aspoň jednou dávkou vakcíny v súčasnosti zaočkovaných priemerne 62 % zamestnancov škôl v Banskobystrickom kraji. V prípade detí vo veku od 12 do 17 rokov je priemerná zaočkovanosť na úrovni 13 %, zaočkovanosť celej populácie v kraji presahuje 35 %.

„Len v našich stredných školách máme 3 200 zamestnancov a 17 525 žiakov. Ak k tomu pripočítame rodinných príslušníkov, bavíme sa asi o 38 000 ľuďoch, ktorých by sme očkovaním v školách chceli osloviť. O tejto aktivite sme už informovali aj riaditeľov, ktorí ju privítali a budú maximálne súčinní,“ doplnila Judita Droppová z odboru školstva Úradu BBSK.

Najmenej zaočkované obce

Mobilné očkovacie jednotky BBSK sa ešte v auguste vyberú cielene aj do obcí, ktoré patria k tým s najnižšou zaočkovanosťou v rámci kraja – Barca, Cakov, Kesovce, Hostišovce, Radnovce a Sútor v Rimavskosobotskom okrese, Sása, Rybník a Nadraž v okrese Revúca a obec Lentvora v Lučeneckom okrese.

„Priemerná zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v týchto obciach je na úrovni necelých 7 %. Sú to veľmi nízke čísla, ktoré môžu mať zásadný vplyv na vývoj a opatrenia tretej vlny pandémie, najmä v okresoch Revúca a Rimavská Sobota,“ konštatoval Zlatko Kameništiak z oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny