Na hlavný obsah

V Česku bude mať nárok na tretiu dávku vakcíny po ôsmich mesiacoch každý zaočkovaný

Očkovanie treťou dávkou krajina spustí 20. septembra.

V Česku bude mať nárok na tretiu dávku vakcíny po ôsmich mesiacoch každý zaočkovaný
Zdravotná sestra očkuje seniorku protikoronvírusovou vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech v Kostole sv. Antona z Padovy v Sokolove v utorok 16. marca 2021. Foto: TASR/AP

Na tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu bude mať nárok každý občan ČR, ktorému od podania druhej dávky uplynulo minimálne osem mesiacov. V pondelok (30. 8.) to počas tlačovej konferencie po rokovaní vlády oznámil český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informovala o tom televízia ČT24.

„Preočkovanie je nastavené pre všetkých primárne na základe časového hľadiska. Možnosť nechať sa preočkovať treťou dávkou bude platiť pre každého (občana) najskôr po ôsmich mesiacoch od ukončenej vakcinácie,“ povedal Vojtěch.

Očkovanie treťou dávkou sa v Česku začne 20. septembra. Oznámil to ešte v nedeľu (29. 8.) český premiér Andrej Babiš.

Zdravotníci budú aplikovať tretiu dávku vakcínami typu mMRNA. Pôjde o očkovacie látky od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Dávku vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna) dostanú aj tí, ktorí boli predtým dvakrát očkovaní látkou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca či jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Očkovanie treťou dávkou už zaviedli napríklad v Spojených štátoch, Nemecku, Rakúsku či v Izraeli.

Podľa ministra Vojtěcha aj niektoré české štúdie ukazujú, že počet protilátok v tele môže po niekoľkých mesiacoch od podania dvoch dávok výrazne klesnúť. Týka sa to najmä seniorov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet