Na hlavný obsah

V Kábule majú Američanom hroziť útoky Islamského štátu

Uviedol to nemenovaný predstaviteľ americkej vlády.

V Kábule majú Američanom hroziť útoky Islamského štátu
Na ilustračnej snímke bojovníci Talibanu hliadkujú na ulici v Kábule. Foto: TASR/AP

Potenciálne hrozby voči americkým občanom zo strany teroristickej organizácie Islamský štát (IS) prinútili americké sily nájsť nové spôsoby, ako dopraviť evakuantov na kábulské letisko. Uviedol v sobotu (21. 8.) nemenovaný predstaviteľ vlády Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.

Malé skupiny Američanov, ale možno aj iní civilisti, dostanú konkrétne pokyny o tom, ako sa dostať na miesta, odkiaľ ich armáda dopraví na letisko. Priblížil predstaviteľ, ktorý prehovoril pod podmienkou anonymity.

Vládni predstavitelia odmietli o hrozbe poskytnúť bližšie informácie, k žiadnemu útoku však podľa nich zatiaľ nedošlo.

Situácia okolo letiska nie je pokojná

Správa prichádza bezprostredne po tom, čo americká ambasáda v Afganistane vydala varovanie o bližšie nešpecifikovaných „potenciálnych bezpečnostných hrozbách“ a odporučila Američanom vyhnúť sa letisku, pokiaľ od zástupcu vlády USA nedostanú iný pokyn.

Spravodajca Sky News Stuart Ramsay videl, ako v sobotu ráno pred letiskom vypukla panika a tlačenica, pri ktorej zahynulo niekoľko ľudí.

„Dnes sa to v okamihu zmenilo na chaos. V priebehu niekoľkých minút išlo o núdzovú situáciu, ktorá nemala nič spoločné s procesom; vojaci odrazu museli zachraňovať životy. V prednej časti radu ľudí ušliapali na smrť,“ opísal situáciu Ramsay, ktorý sa nachádza na letisku. Presný počet obetí sobotňajšej tlačenice však zatiaľ nie je známy.

Americký generálmajor William Taylor informoval, že bezpečnosť letiska v Kábule zabezpečuje 5 200 vojakov.

Za uplynulých 24 hodín odletelo z Kábulu šesť vojenských lietadiel C-17 a šesť charterových lietadiel s dovedna 3 800 osobami na palube.

Spojené štáty presídlili z Afganistanu od konca júla 22 000 ľudí, 17 000 z nich od začiatku súčasnej evakuačnej misie. Približne 2 500 z týchto 17 000 osôb sú americkí občania.


    
     
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet