Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Paríži platí od pondelka najvyššia povolená rýchlosť 30 kilometrov za hodinu

Metropola chce zvýšiť bezpečnosť a znížiť hluk.

V Paríži platí od pondelka najvyššia povolená rýchlosť 30 kilometrov za hodinu
Ľudia kráčajú okolo Víťazného oblúka na Elyzejských poliach v Paríži. Foto: TASR/AP

Na cestách v Paríži od pondelka (30. 8.) platí nový rýchlostný limit stanovený na 30 kilometrov za hodinu.

Obmedzenie, ktoré schválili v júli, má posilniť bezpečnosť na cestách, znížiť hluk a napomôcť v boji s klimatickou krízou. Informuje o tom francúzsky denník Le Figaro.

Francúzske hlavné mesto sa takto pridáva k približne 200 ďalším mestám v krajine, kde takéto obmedzenie už platí. Sú medzi nimi napríklad Montpellier, Grenoble či Štrasburg, informovala televízna sieť LCI.

Obmedzeniu sa vyhne len niekoľko hlavných ťahov, ako Maršalské bulváre (22 bulvárov vedúcich po okraji Paríža) či Elyzejské polia.

Rozhodnutiu predchádzala verejná anketa, ktorú mesto organizovalo koncom roka 2020. Zúčastnilo sa na nej 5 736 ľudí, z ktorých sa 59 % vyjadrilo za zníženie rýchlostného limitu, uvádza sa na stránke mesta Paríž.

Opatrenie vyvolalo polemiku týkajúcu sa okrem iného aj dopadov na životné prostredie. Nedávna štúdia Inštitútu Cerema totiž potvrdzuje, že pri rýchlosti 30 km/h je úroveň znečistenia vyššia ako pri konštantnej rýchlosti 50 km/h.

Naozaj pomôže v boji s klímou?

To však neplatí v mestách, kde dochádza k častému zrýchľovaniu a spomaľovaniu. Ďalší šoféri zas vyjadrovali svoj hnev a nepochopenie.

Najnovšie rozhodnutie je súčasťou širšieho balíka opatrení zameraného na zníženie prítomnosti vozidiel v meste.

Od 1. augusta tohto roka na viacerých miestach v meste začali výrazne zvyšovať ceny parkovania. Zvýšila sa aj výška pokút za parkovanie – v centrálnych mestských častiach až na 75 eur.

Starostka Paríža Anne Hildagová, ktorá prevzala úrad v roku 2016, sa zaviazala zredukovať verejný priestor využívaný autami. Niekoľko ciest odvtedy zmenila na jednosmerné či z nich spravila pešiu zónu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet