Na hlavný obsah

Vláda schválila kultúrny semafor, niektoré opatrenia budú platiť aj v zelených okresoch

Zmeny začnú platiť od budúceho pondelka.

Vláda schválila kultúrny semafor, niektoré opatrenia budú platiť aj v zelených okresoch
Na ilustračnej snímke deti prichádzajú na predstavenie Kocúr v čižmách v Novom divadle v Nitre. Foto: TASR

Aj v zelených okresoch, ktorých bude od pondelka (16. 8.) na Slovenska väčšina, budú platiť pre divadelné predstavenia, koncerty či audiovizuálne predstavenia určité podmienky pre obecenstvo, zamestnancov aj priestory.

Vyplýva to z nového kultúrneho semaforu, ktorý vo štvrtok (12. 8.) večer schválila vláda na online rokovaní. Nové pravidlá pre kultúru nadväzujú na nový covidový automat, ktorý vláda prijala v utorok (10. 8.)

V stupni monitoring, teda zelenej fáze, sa bude môcť akcia, na ktorej sa zúčastnia len plne zaočkovaní ľudia, konať bez limitu. Pre tzv. OTP režim (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) bude platiť obmedzenie na max. 2 500 ľudí pre interiér a najviac 5 000 ľudí pre exteriér. V režime základ, v ktorom organizátori účastníkov vôbec nekontrolujú, bude povolených max. 500 ľudí pre interiér a 1 000 pre exteriér.

Státie aj sedenie bude v zelenej fáze bez obmedzení, rovnako aj občerstvenie či prestávky počas predstavenia.

V prípade zhoršenia situácie sa podmienky pre podujatia sprísňujú. Napríklad v oranžových okresoch bude pre režim OTP na podujatí obmedzená kapacita na 50 percent, avšak maximálne 500 ľudí pre interiér a 1 000 pre exteriér. V červených okresoch bude v režime OTP povolených 250 ľudí vo vnútri a 500 vonku.

Osobitne sa v semafore upravujú podmienky školských predstavení tak, aby nedošlo k miešaniu škôl. Ministerstvo kultúry zároveň pripomína, že tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa budú naďalej riadiť  všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Nový kultúrny semafor bude účinný od pondelka. Vláda odporučila hlavnému hygienikovi a regionálnym hygienikom prijímať opatrenia podľa schváleného semaforu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko