Na hlavný obsah

Výbor EMA upozornil na imunitnú trombocytopéniu pri vakcíne Janssen

Odporučil, aby sa objavila medzi vedľajšími účinkami.

Výbor EMA upozornil na imunitnú trombocytopéniu pri vakcíne Janssen
Na snímke závod, v ktorom spoločnosť Janssen Pharmaceuticals, vyrába jednodávkovú vakcínu. Janssen Pharmaceuticals je súčasťou medzinárodného koncernu Johnson & Johnson. Foto: TASR/AP

Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) Európskej liekovej agentúry (EMA) odporučil zaradiť imunitnú trombocytopéniu medzi „možné“ vedľajšie účinky vakcíny Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19.

EMA o tom informovala v piatok (6. 8.) na svojej internetovej stránke.

PRAC odporučil pridať medzi informácie priložené k výrobku varovanie, aby boli na tento vedľajší účinok upozornení zdravotnícki pracovníci a ľudia, ktorí sa touto vakcínou očkujú.

Výbor okrem toho odporučil aktualizáciu plánu riadenia rizika vakcíny Janssen s cieľom preklasifikovať trombocytopéniu z dôležitého potenciálneho rizika na dôležité identifikované riziko.

Imunitná trombocytopénia je stav, pri ktorom imunitný systém omylom útočí a ničí krvné doštičky, ktoré sú potrebné na normálne zrážanie krvi.

PRAC taktiež dospel k záveru, že prípady závratov a hučania v ušiach (zvonenie alebo iné zvuky v jednom alebo oboch ušiach) súvisia s podaním očkovacej látky Janssen.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet