Na hlavný obsah

Zomrela česká herečka Zdenka Procházková, predstaviteľka filmovej Lídy Baarovej

Pôsobila v Česku i v nemecky hovoriacich krajinách.

Zomrela česká herečka Zdenka Procházková, predstaviteľka filmovej Lídy Baarovej
Česká herečka Zdenka Procházková. Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Zezulka Tomáš

Vo veku 95 rokov zomrela v stredu (25. 8.) večer česká herečka Zdenka Procházková. Vo štvrtok o tom informoval spravodajský server iDNES.cz.

Vystupovala v prestížnych pražských divadlách, zahrala si aj v seriáloch Arabela, Ordinácia v ružovej záhrade alebo Nemocnica na okraji mesta, kde hrala matku Viktora Preissa.

Stvárnila Lídu Baarovú vo filme režiséra Filipa Renča a účinkovala tiež v snímke Posledná aristokratka.

Táto noblesná herečka bola legendou strieborného plátna. V poslednom čase ju diváci mohli vidieť práve vo filme Lída Baarová. Stelesnila v ňom prvorepublikovú hviezdu, ktorú osobne poznala, v jej pokročilom veku.

Procházková hrala na klavír a patrila k malému počtu umelcov, ktorí ovládali rovnako češtinu, ako aj nemčinu. Počas 40-ročného pôsobenia v nemecky hovoriacich krajinách sa herečka za hranicami aj usadila, domov mala v Prahe i vo Viedni, píše iDNES.cz.

Kariéra v Nemecku

V 60. rokoch 20. storočia dostala pražská rodáčka ponuku od významných nemeckých divadiel, po roku 1968 hrala v slávnom viedenskom Burgtheatri.

Vystupovala takisto v Berlíne a Kolíne nad Rýnom, pre Rakúsky kultúrny inštitút pripravovala cyklus čítania autorov pražskej nemeckej literatúry.

Herečka kedysi hosťovala aj v Národnom divadle, 17 rokov pôsobila na scénach Mestských divadiel pražských. Jej hereckými partnermi boli Oldřich Nový či Karel Höger, ktorý sa stal aj jej životným partnerom a prvým manželom.

Keď sa druhýkrát vydala, za rakúskeho občana, zostala odkázaná na zahraničné javiská. Po smrti manžela v prvej polovici 90. rokov cestovala medzi Prahou a Viedňou.

Objavila sa i vo filmoch z 50. a 60. rokov, patrí k nim napríklad Mrtvý mezi živými, Týden v tichém domě, Ztracená tvář, Nezlob Kristino alebo Z mého života.

Ocenená doma i za hranicami

Mimoriadne zaujala svojím účinkovaním na Svetovej výstave v roku 1958 v Bruseli, kde trojjazyčne uvádzala predstavenie divadla Laterna Magika. V 80. rokoch si zahrala tajomnú dámu v horore Upír z Feratu režiséra Juraja Herza.

Doma sa cítila v Čechách aj v Rakúsku. Hovorila o sebe, že je „samozrejme Češka“ narodená v Prahe a krstená Vltavou.

V roku 2003 dostala vo Viedni medailu Artis Bohemiae amicis – Priateľom českého umenia – za šírenie dobrého mena českej kultúry v zahraničí.

Pred dvoma rokmi získala za hlavnú úlohu Rozálie Lautmanovej v rozhlasovej hre Obchod na korze cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasovej hre.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet