Na hlavný obsah

Blinken sa v Nemecku stretol s afganskými utečencami, ktorí čakajú na presun do USA

S Maasom budú rokovať aj o ďalšom postupe v Afganistane.

Blinken sa v Nemecku stretol s afganskými utečencami, ktorí čakajú na presun do USA
Na snímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a jeho nemecký rezortný partner Heiko Maas. Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu (8. 9.) navštívil americkú základňu Ramstein v Nemecku, kde sa stretol so svojím nemeckým rezortným kolegom Heikom Maasom, ako aj s niektorými z 11 000 afganských utečencov, ktorí tam čakajú na lety do Spojených štátov.

Ako píše agentúra AFP, Blinken a Maas v priebehu stredy povedú virtuálny samit ministrov dvadsiatich krajín o ďalšom postupe v súvislosti s Afganistanom. Podľa Maasa je cieľom stredajšieho stretnutia „objasniť, ako bude vyzerať spoločný prístup k Talibanu“.

„Afganský ľud nemôže za nástup Talibanu k moci. A nezaslúži si, aby sa medzinárodné spoločenstvo od neho teraz odvrátilo,“ uviedol Maas vo vyhlásení.

Blinken tiež navštívil provizórny domov, kde žijú deti, ktoré prišli o rodičov. „Mnoho, mnoho, mnoho Američanov sa veľmi teší na to, ako vás privítajú, keď prídete do USA,“ povedal deťom šéf americkej diplomacie.

USA a ich spojenci evakuovali z Afganistanu približne 123 000 ľudí, ktorí sa obávali prenasledovania zo strany Talibanu. Washington priznal, že mnoho ľudí z tejto ázijskej krajiny nestihlo utiecť, Taliban sa však údajne zaviazal, že im umožní odísť.

Blinken sa na virtuálnom rokovaní so spojencami pravdepodobne pokúsi presadiť stratégiu na vyvinutie medzinárodného tlaku na Taliban, aby splnil svoje záväzky.

Predmetom rozhovorov môže byť tiež budúci prístup k novej dočasnej vláde, ktorá pozostáva len z mužov, a to členov tohto fundamentalistického hnutia. Na nového ministra vnútra americké úrady dokonca v minulosti vydali zatykač pre podozrenia z terorizmu, všíma si AFP.

Koniec misie

Niektorí blízki spojenci sú však kritickí k tomu, akým spôsobom americký prezident Joe Biden ukončil dvadsaťročnú vojnu v Afganistane, ktorá viedla k rozpadu vlády podporovanej Západom v priebehu niekoľkých dní. Kandidát na post nemeckého kancelára Armin Laschet z CDU označil afganskú misiu za „najväčší debakel“ v histórii NATO.

Blinken uviedol, že Washington bude spolupracovať so spojencami na vyvíjaní diplomatického a ekonomického tlaku v Afganistane aj po skončení najdlhšej americkej vojny.

„Máme oveľa širšiu definíciu toho, čo znamená angažovanosť,“ povedal Blinken novinárom pred odletom do Nemecka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet