Na hlavný obsah

Británia rokuje s Talibanom o evakuácii ďalších ľudí

Ide o britských občanov a spolupracujúcich Afgancov.

Británia rokuje s Talibanom o evakuácii ďalších ľudí
Bojovníci špeciálnych síl Talibanu hliadkujú pred medzinárodým letiskom Hamída Karzaja v Kábule. Foto: TASR/AP

Spojené kráľovstvo vedie priame rozhovory s afganským hnutím Taliban o zabezpečení bezpečného odchodu britských štátnych príslušníkov z Afganistanu a Afgancov, ktorí tam pre Britov pracovali. Oznámila to v utorok (31. 8.) večer britská vláda, informovala agentúra Reuters.

Osobitný zástupca premiéra Borisa Johnsona pre Afganistan Simon Gass odcestoval do katarskej metropoly Dauha, aby sa tam stretol so zástupcami Talibanu, uviedol vo vyhlásení hovorca britskej vlády.

„Gass sa stretne s vysokopostavenými predstaviteľmi Talibanu, aby zdôraznil dôležitosť bezpečného odchodu britských štátnych príslušníkov z Afganistanu a tých Afgancov, ktorí s nami spolupracovali posledných 20 rokov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Spojené štáty v pondelok (30. 8.) dokončili stiahnutie svojich síl z Afganistanu, čím sa skončila 20 rokov trvajúca misia, ktorá vyvrcholila návratom Talibanu k moci.

Misia Británie sa skončila v sobotu (28. 8.), keď jej posledné vojenské lietadlo vzlietlo z metropoly Kábul po evakuácii viac ako 15 000 ľudí počas posledných dvoch týždňov, keď Taliban prevzal kontrolu nad Afganistanom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet