Na hlavný obsah

Čecha, ktorý bojoval za proruských separatistov na Ukrajine, odsúdili na 20 rokov väzenia

Za vojenskú službu pre separatistov mal dostávať peniaze.

Čecha, ktorý bojoval za proruských separatistov na Ukrajine, odsúdili na 20 rokov väzenia
Na archívnej snímke ukrajinské delostrelecké jednotky počas presunu na pozície pri meste Avdijivka na východe Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Český recidivista Jiří Urbánek, prezývaný tiež Begemot, dostal v utorok (7. 9.) od pražského mestského súdu 20 rokov väzenia za teroristický útok, účasť v teroristickej skupine a ďalšie činy. Urbánka, ktorý pred rokmi odišiel z Česka na ukrajinský Donbas bojovať v armáde samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), stíhajú ako osobu na úteku.

Rozsudok nie je právoplatný, Urbánkov obhajca si ponechal čas na prípadné odvolanie, informoval portál Novinky.cz.

S vojenskou činnosťou sa chválil na sociálnych sieťach

Urbánek podľa verdiktu odcestoval začiatkom roka 2015 cez Cyprus na východ Ukrajiny, kde sa nechal vyzbrojiť proruskými separatistami. Následne sa podieľal na plnení rôznych úloh. Slúžil ako stráž alebo kopal zákopy.

Potom sa však so zbraňou v ruke zúčastňoval najmenej do roku 2018 na akciách vojenských jednotiek DĽR. Príspevky o tom zverejňoval Urbánek aj na svojom účte na sociálnej sieti, upozornil súd. Tieto príspevky a jeho fotografie v uniformne armády DĽR z bojových pozícií sú jasnými dôkazmi, že bojoval na strane proruských separatistov, dodal súd.

„Je jasné, že sympatizoval s proruskými separatistami, ktorí sa vymedzovali proti Ukrajincom,“ povedala sudkyňa Hana Krestýnová. Podľa nej si Urbánek protiprávnosť svojho konania dobre uvedomoval.

Obžalovaný sa sám hlásil k tomu, že sa pohybuje v prednej línii. Podľa žalobcu nie sú pochybnosti o tom, že sa zúčastňoval na útokoch separatistických jednotiek proti ukrajinským vládnym silám. Tieto útoky ohrozovali život ľudí a už to samotné z neho robí páchateľa trestného činu, dodala sudkyňa.

Nebojoval len z presvedčenia

Okrem Urbánkových príspevkov poslúžili ako dôkaz aj výpovede svedkov na polícii. Jeden z nich povedal, že sa stretol s Urbánkom na Ukrajine a že jeho motívy boli predovšetkým finančné. Následne chcel podnikať.

To, že sa jeho život „točí predovšetkým okolo financií“, uviedla vo výpovedi aj Urbánkova matka. Podľa nej si už v ČR požičiaval peniaze a nevracal ich. Ona samotná mu peniaze posielala každý mesiac. Podľa svedka bral za služby pre separatistov plat 15 000 rubľov (zhruba 160 eur).

Urbánka v ČR odsúdili celkovo trinásťkrát, a to predovšetkým za majetkovú trestnú činnosť, vykrádanie áut a podobné zločiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet