Na hlavný obsah

Dlhoročného hokejového reprezentanta Miroslava Šatana nezvolili do Rady IIHF

Nebude tak tretím slovenským členom exekutívy federácie.

Dlhoročného hokejového reprezentanta Miroslava Šatana nezvolili do Rady IIHF
Na snímke prezident SZĽH Miroslav Šatan. Foto: TASR

Prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana v sobotu (25. 9.) nezvolili za člena Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Po voľbách prezidenta, senior viceprezidenta a troch regionálnych viceprezidentov sa o zostávajúcich deväť miest uchádzalo 18 mužských kandidátov a dve ženské kandidátky.

Šatan bol pred tretím kolom hlasovania blízko k zvoleniu, keďže v druhom skončil na druhom mieste so ziskom 30 hlasov, piaty Viesturs Koziols ich v ňom dostal 27. V súboji o posledné miesto v Rade bol však úspešnejší Lotyš, pričom slovenský funkcionár dostal len 20 hlasov od delegátov.

Šatan sa nestal tretím slovenským členom exekutívy IIHF. Prvým bol bývalý šéf slovenského hokeja Juraj Široký, a to v dvoch volebných obdobiach za sebou v rokoch 2003 až 2008, respektíve 2008 až 2012. Následne zástupcovia členských asociácií zvolili do Rady IIHF ďalšieho bývalého prezidenta SZĽH Igora Nemečka. Ten bol súčasťou výkonného orgánu v rokoch 2012 až 2016. V máji 2016 sa neúspešne uchádzal o znovuzvolenie.

Voľby sa uskutočnili v rámci kongresu IIHF, ktorý sa konal tento týždeň v Petrohrade a v sobotu vyvrcholil. Zástupcovia členských asociácií na ňom zvolil nového prezidenta, stal sa ním Francúz Luc Tardiff, ktorý nahradil odchádzajúceho Reného Fasela. Švajčiar viedol medzinárodnú federáciu od roku 1994.

Návrhy nových mien do orgánov IIHF mohli členské asociácie zasielať do 30. júna 2021. SZĽH nominoval na jednu z deviatich pozícií v Rade IIHF Miroslava Šatana.

Kongres v sobotu zvolil aj senior viceprezidenta, ktorým sa Čech Petr Bříza, regionálnymi viceprezidentmi sú Kanaďan Bob Nicholson (za Ameriku), Ajvaz Omorkanov z Kirgizska (Ázia a Oceánia) a Dán Bach Nielsen (Európa a Afrika).

Zaujímavosťou je, že funkčné obdobie všetkých volených členov do orgánov nebude trvať štyri roky, ako býva zvykom, ale výnimočne až päť. Dôvodom je skutočnosť, aby sa nové voľby v septembri 2025 nekonali niekoľko mesiacov pred ZOH 2026, ale až po nich. Následne sa funkčné obdobie opäť skráti na štyri roky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport