Na hlavný obsah

EÚ vyradila zo zoznamu bezpečných krajín šesť štátov

Naopak, Uruguaj prehodnotila ako bezpečný.

EÚ vyradila zo zoznamu bezpečných krajín šesť štátov
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Európska únia vyradila v súvislosti s pandémiou covidu zo zoznamu bezpečných krajín Japonsko, Albánsko, Srbsko, Arménsko, Azerbajdžan a Brunej. Oznámila to vo štvrtok (9. 9.) Európska rada, informuje agentúra Reuters.

Znamená to, že ľudia prichádzajúci z týchto štátov budú musieť rátať s prísnejšími opatreniami vrátane karantény alebo testov na prítomnosť koronavírusu.

Priemerný denný prírastok infikovaných covidom v šiestich krajinách, ktoré EÚ vyňala z príslušného zoznamu, v týždni od 1. do 8. septembra prudko vzrástol, vyplýva z údajov Our World in Data.

Na zoznam bezpečných cestovateľských destinácií, naopak, pridali Uruguaj. Aktuálne sa na ňom nachádza 12 krajín a teritórií vrátane Austrálie, Kanady, Saudskej Arábie, Hongkongu a Macaa.

Do členských štátov EÚ môže naďalej pricestovať väčšina plne zaočkovaných cudzincov z krajín mimo Únie, avšak karanténne podmienky v jednotlivých krajinách sa líšia.

Nemecko napríklad Albánsko, Azerbajdžan, Japonsko a Srbsko v nedeľu (5. 9.) zaradilo na zoznam „vysoko rizikových oblastí“, takže osoby prichádzajúce z týchto krajín čelia pri vstupe do krajiny prísnejším reštrikciám.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet