Na hlavný obsah

Európska únia bude uznávať covidové pasy ďalších krajín

Ide o Albánsko, Andorru, Faerské ostrovy, Izrael, Monako, Maroko a Panamu.

Európska únia bude uznávať covidové pasy ďalších krajín
Vlajky členských štátov EÚ v Bruseli. Foto: TASR

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že prijala rozhodnutie o rovnocennosti digitálnych osvedčení vydaných siedmimi krajinami a správnymi územiami mimo hraníc Európskej únie, a to konkrétne Albánskom, Andorrou, Faerskými ostrovmi, Izraelom, Monakom, Marokom a Panamou.

V stredu nadobudlo účinnosť rozhodnutie o vzájomnom uznávaní digitálnych covidových pasov, ktoré boli vydané úradmi v Albánsku, Andorre, na Faerských ostrovoch, v Izraeli, Monaku, Maroku a Paname. Tie sú odteraz rovnocenné s covidovými pasmi vydávanými v členských krajinách EÚ.

Výsledkom bude, že sedem uvedených krajín sa prepojí so systémom EÚ a osvedčenia vydávané v Únii budú na ich územiach akceptované za rovnakých podmienok ako doma.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v tejto súvislosti uviedol, že je to situácia výhodná pre všetkých. Občania môžu využívať svoje právo na voľný pohyb v rámci Únie aj mimo nej a podniky, ako aj odvetvia dopravy, môžu začať kompenzovať straty za posledné mesiace.

„Od júna bolo sme vydali viac ako 420 miliónov osvedčení EÚ. Preto vítam, že sa k nášmu úspešnému systému pripája stále viac krajín mimo Únie. Na systéme digitálneho certifikátu COVID EU, ktorý funguje ako medzinárodný štandard, sa v súčasnosti zúčastňuje 42 krajín, z ktorých je 27 členských štátov EÚ a 15 krajín mimo Únie,“ opísal situáciu komisár.

Reynders zároveň dodal, že spolupráca s inými tretími krajinami na prepojení systému covidpasov pokračuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet